2019-12-20

Jak i czym czyścić blat kuchenny?

Czyszczenie blatów kuchennych to czynność wykonywana przez nas każdego dnia. Bardzo częste używanie silnych środków chemicznych może prowadzić do uszkodzeń ich powierzchni i sprawić, że ta będzie prezentować się mało estetycznie. Jak czyścić blaty? Jakich środków i akcesoriów używać w tym celu? W artykule podpowiemy kilka skutecznych rozwiązań, dzięki którym blaty w Twojej kuchni będą lśniły nieskazitelną czystością, a przy tym ich powierzchnia nie ulegnie zarysowaniom czy zmatowieniu.

Aby skutecznie wyczyścić blaty kuchenne, należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki przeznaczone do czyszczenia powierzchni kuchennych. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są nasze blaty. Na rynku znajduje się olbrzymi wybór środków chemicznych dedykowanych konkretnym materiałom. Aby uniknąć nieestetycznych przebarwień i innych uszkodzeń, warto zainteresować się tą kwestią, zanim przystąpimy do zakupu konkretnego modelu. Blaty kamienne, drewniane czy laminowane - o każdy z nich trzeba dbać w nieco inny sposób.

Jednak są pewne zasady użytkowania blatów, o których należy pamiętać bez względu na to, na który z materiałów się zdecydowaliśmy. Po pierwsze, na powierzchniach nie powinno się zostawiać gorących lub mokrych naczyń, należy dbać też o to, by łączenia płyt, przykładowo w okolicy narożników, były suche. Po drugie, nawet trudnych do usunięcia zabrudzeń nie powinno się próbować zeskrobać druciakiem - to prawie pewne, że szorstki zmywak uszkodzi blat - zostawi na nim rysy i doprowadzi do zmatowienia błyszczących powierzchni. Ostatnia, podstawowa zasada to krojenie na deskach do krojenia. Rysy nie tylko mogą oszpecić blat, ale także po czasie doprowadzić do większych uszkodzeń - we wgłębieniu może zbierać się brud oraz wilgoć, która np. w przypadku powierzchni drewnianych bez trudu przeniknie w głąb materiału.

Czyszczenie blatu w zależności od zastosowanego materiału

Blaty drewniane

Powierzchnie drewniane należą do najbardziej delikatnych, dlatego do ich czyszczenia należy używać wyłącznie miękkich ściereczek lub gąbek bez szorstkiej warstwy ścierającej. Przy wyborze środków czyszczących należy zwracać uwagę wyłącznie na te stworzone z myślą o drewnie, warto też zapoznać się z zaleceniami producenta. Nie da się ukryć, że wybór drewnianych blatów może być ryzykowny. Wszelkie nieodpowiednio usunięte zabrudzenia oraz wilgoć mogą zostawić na nich trwałe ślady. Pielęgnacja drewnianej powierzchni na pewno będzie wymagała od użytkowników uwagi i ostrożności.

Blaty kamienne

Bardzo modne w ostatnim czasie blaty granitowe i marmurowe mają wiele zalet - nie nasiąkają wodą, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także wytrzymałe na wysoką temperaturę. Większość zabrudzeń można usunąć z nich lekko zwilżoną ściereczką lub wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego środka do mycia naczyń. Ważne, by czysty blat dokładnie wytrzeć do sucha - w ten sposób unikniemy ewentualnych przebarwień, które mogłyby powstać np. w chwili położenia na mokrą powierzchnię gorącego garnka. Należy unikać druciaków i silnych detergentów, które przy czyszczeniu kamienia są zresztą zupełnie zbędne.

Blaty laminowane

Najczęściej wybierane ze względu na niską cenę i niezwykle szeroki wybór wzorów blaty laminowane są łatwe w utrzymaniu w czystości, choć nietrudno na nich o rysy. W związku z tym do ich przecierania należy używać miękkich ścierek i gąbek oraz uniwersalnych środków do czyszczenia powierzchni kuchennych. Blaty należy wycierać do sucha - wilgoć, która przeniknie do płyty wiórowej znajdującej się pod laminatem, może doprowadzić do jej spuchnięcia i trwałego zniekształcenia.

Blaty z konglomeratu

Konglomerat to najmniej problematyczny wybór - wykonane z niego blaty są niezwykle wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Do ich czyszczenia wystarczy zwykły środek do czyszczenia kuchni.

Teraz już wiesz, że największe znaczenie ma to, by dobrać środki i akcesoria do czyszczenia do potrzeb materiału, z którego wykonany został blat. Dzięki temu nie uszkodzisz go i będziesz cieszyć się lśniącą, czystą kuchnią przez wiele lat.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5777 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
ok
2024-07-15
Bardzo dobra współpraca, szybka realizacja zamówienia.
pixel