2019-07-31

Jak czyścić drewniane powierzchnie?

Zanim przystąpimy do czyszczenia drewnianych powierzchni, powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi informacjami o właściwościach drewna, z którego zostały one wykonane oraz rodzaju ich powłoki ochronnej. Jeśli bowiem mowa o drewnie, nie ma uniwersalnych porad, które można byłoby stosować w każdym przypadku. Określenie odpowiedniego sposobu czyszczenia zależy też od przeznaczenia danego przedmiotu. Nie ulega wątpliwości, że innych zabiegów wymagają meble domowe, innych – drewniany taras. Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady, dotyczące czyszczenia poszczególnych powierzchni drewnianych.

Czyszczenie mebli

Dobranie odpowiedniego sposobu czyszczenia drewnianych mebli zależy w dużej mierze od zastosowanej powłoki ochronnej. Spotkać możemy się z zabezpieczeniem lakierem, olejem, a nawet woskiem lub bejcą. Do każdego rodzaju powłoki powinniśmy nabyć odpowiedni preparat czyszczący. W każdym wypadku ważne jest, by ostrożnie obchodzić się z wodą. Meble drewniane należy przecierać na sucho lub wilgotną ściereczką. Pamiętajmy też o właściwej pielęgnacji, która odświeży ich wygląd poprzez odnowienie warstwy ochronnej. Prawidłowe działania pielęgnacyjne także zależą od rodzaju powłoki ochronnej.

Czyszczenie podłóg

Wiele osób przed montażem drewnianej podłogi wewnątrz domu lub mieszkania zastanawia się, czy jej czyszczenie i pielęgnacja będą wiązać się z dużymi problemami. Pojawiają się wątpliwości, czy stosowanie odkurzacza może zarysować powierzchnię i czy wilgoć może spowodować odkształcenia. Warto zatem wyjaśnić, że podłogi wykonane z przeznaczonego do tego drewna i zabezpieczone odpowiednim preparatem, mogą być czyszczone odkurzaczem i wilgotnym, dobrze wykręconym mopem. Pamiętajmy jednak – podobnie jak w przypadku mebli – aby zwrócić uwagę na rodzaj powłoki ochronnej i na tej podstawie dobrać odpowiedni środek czyszczący i pielęgnujący.

Czyszczenie tarasu

Ogrodowe konstrukcje drewniane zazwyczaj wykonane są z drewna, mającego odpowiedni stopień wodoodporności. Są one również właściwie zaimpregnowane. Taras lub podest możemy zatem czyścić przy użyciu myjki pod ciśnieniem. W przypadku drewnianych powierzchni znajdujących się na zewnątrz budynku, szczególnie ważna jest ich systematyczna pielęgnacja i zabezpieczenie przed działaniem czynników atmosferycznych. Odpowiednie działania powinniśmy przeprowadzać każdego roku – zabezpieczy to taras lub podest przed szarzeniem i zniszczeniem.

Drewniane powierzchnie są piękne, wymagają jednak starannych zabiegów czyszczących i pielęgnacyjnych. Informacje o właściwości danego drewna i rodzaju zastosowanej powłoki ochronnej oraz sposobach pielęgnacji warto pozyskać jeszcze przed zakupem materiałów. Ustrzeże nas to przed wieloma błędami, prowadzącymi nawet do zniszczenia drewnianych powierzchni, a także znacznie usprawni wykonywane prace.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5816 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Bardzo szybko dostsrczono towar już na 2 dzień. Świetny produkt
2024-07-22
Miła obsługa szybko i sprawnie dostarczone zamówienie bez problemów
pixel