2019-11-15

Jak bezpiecznie i szybko zawiesić obraz na haczyku?

Wracamy do tematu aranżacji domowych wnętrz. Tym razem jednak nie będziemy opisywać najciekawszych (nierzadko też najpopularniejszych) stylów aranżacyjnych, skupimy się natomiast na tym, co najbardziej praktyczne – na wskazówkach, dotyczących dekoracji ścian. Dokładniej zaś – podpowiemy, jak szybko i bezpiecznie zawiesić obraz na haczyku, aby w prosty sposób upiększyć naszą przestrzeń mieszkalną.

1. Przygotowania

Zanim jednak wskażemy na najlepsze (i najłatwiejsze) rozwiązania, zacznijmy od czynności przygotowawczych. Po pierwsze: sposób mocowania dopasujmy do powierzchni, na której zamierzamy umieścić obraz. Po drugie: rozmiar obrazu musi odpowiadać rozmiarowi przestrzeni, w której go ulokujemy. W innym razie mocno zaburzymy estetykę pomieszczenia. Po trzecie: upewnijmy się, że podłoże nie jest uszkodzone, np. popękane, czy porysowane. Po czwarte: haczyk dostosujmy do wagi obrazu (wraz z ramką). Po piąte: zaopatrzmy się w niezbędne narzędzia. Po szóste: wybierzmy jak najlepszą lokalizację obrazu!

2. Haczyki – wybór i montaż

Haczyki to świetna opcja dla osób, które nie chcą wiercić dziury w ścianie, np. ze względu na jej delikatną fakturę. Na rynku dostępne są opcje, które przykleja się za pomocą specjalnych plastrów (zazwyczaj zakupić można je w niedrogich zestawach). Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne i uniwersalne – między innymi dlatego, że haczyki dostosowane są do wielokrotnego użytku, a wymieniać musimy jedynie plastry. Nie bez znaczenia jest także różnorodność wariantów, jakie dostępne są w sprzedaży – zarówno ze względu na ich kształt, grubość, jak i kolor. Oczywiście, najbardziej powszechne są haczyki przezroczyste, których używać możemy niezależnie od stylu aranżacyjnego mieszkania, choć wersje kolorowe z pewnością zasługują na uwagę. Jeśli zaś nie przekonują nas haczyki, zainwestować możemy w wytrzymałe, mocne samoprzylepne gwoździe, pozbawione charakterystycznych dla haczyków zagięć. Pamiętajmy jednak, że trochę bardziej skomplikowane jest umieszczanie luster za pomocą właśnie tego typu narzędzi. Problematyczna jest przede wszystkim łazienka, głównie ze względu na wilgoć, która może spowodować odklejenie się plastrów.

3. Co poza haczykiem?

Rzecz jasna, haczyk to nie jedyna opcja, na jaką możemy się zdecydować. W przypadku lekkich grafik, na przykład zdjęć lub plakatów, dobrze sprawdzają się… pinezki i szpilki, ale nie w przypadku ściany betonowej. Lekki obraz powiesimy również za pomocą taśmy dwustronnej, często korzysta się także ze specjalnego kleju, który nie powoduje zabrudzeń, sięgnąć można też po profesjonalne, wytrzymałe rzepy.

Co ważne, za pomocą opisanych powyżej patentów powiesić można nie tylko zwyczajne, jednoczęściowe obrazy, ale również bardziej skomplikowane obrazy modułowe. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj dekoracji się zdecydujemy, pamiętać musimy o tym, aby wykazać się dokładnością, starannością i cierpliwością. W innym razie bardzo prawdopodobne jest, że nie osiągniemy pożądanego efektu, dodatkowo uszkadzając ścianę oraz ulubioną grafikę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5777 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Narożnik bardzo ładnie się prezentuje, jest wygodny.
2024-07-13
Zewnętrznie ok, jak na tą cenę konstrukcja słaba,
pixel