Estetyka black and white – wady i zalety

2018-04-17
Estetyka black and white – wady i zaletyKilka dni temu szczegółowo opisaliśmy styl urban jungle, wskazując na jego nietuzinkowość i niewątpliwy urok. Zaznaczyć jednak trzeba, że styl ten ma w sobie sporo ekstrawagancji i nie wszystkim może przypaść do gustu. W opozycji do niego zdaje się być estetyka black and white – ponadczasowa, tradycyjna i skromna, a jednocześnie szalenie intrygująca. Sprawdźmy więc, jakie są jej mocne i słabe strony i ustalmy, co może ona zaoferować.

1. Uniwersalność

Największą zaletą czarno-białej konwencji jest jej uniwersalność. Te dwie barwy stanowią bowiem połączenie, które od lat służy optycznemu powiększaniu pomieszczeń, nadawaniu przestrzeniom odpowiedniej głębi i eksponowaniu tych elementów, które mają być najbardziej widoczne. Styl black and white umożliwia również bezproblemowe dobranie dodatków, ponieważ w przypadku tej konwencji, najlepiej i najłatwiej jest zastosować zasadę opartą na kontraście – do białego tła pasują czarne dekoracje, czerń zaś warto przełamać bielą.

2. Elegancja

Z czym od wieków kojarzone jest połączenie czerni i bieli? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: oczywiście z elegancją! Estetyka black and white to rozwiązanie klasyczne, ale wyjątkowo gustowne. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasze mieszkanie było schludne, przestrzenne, ale jednocześnie dalekie od banalnych patentów – tego typu konwencja jest dla nas idealna. Dzięki niej uzyskamy również pełną harmonię, a więc wyeliminujemy chaos, który tak często towarzyszy nowym trendom, opartym na zbędnym przepychu.

3. Odpowiednie proporcje

Wybierając styl black and white trzeba pamiętać jednak o tym, aby zachować właściwe proporcje. Jeśli któryś z elementów będzie za bardzo dominował, całość może stracić na lekkości i dynamice. Miejmy więc na uwadze, że kolory muszą być odpowiednio zestawione – jeśli wiodąca ma być biel, postarajmy się, by całe pomieszczenie nie stało się zbyt jednolite, monotonne i, po prostu, nudne. Jeżeli natomiast główny akcent położony jest na czerń, musimy uważać, aby nie dominowała nad całym lokalem. Łatwo bowiem przesadzić i zamiast ciekawie zaaranżowanego mieszkania, stworzyć miejsce mroczne, ciężkie i przytłaczające. Dbajmy więc o rozsądne rozstawienie barw, dobieranie ciekawych, współgrających z nimi dodatków i takie urządzenie wnętrza, abyśmy czuli się w nim dobrze, swobodnie oraz komfortowo. Pamiętajmy: opozycja czerń i biel to znana od wieków gra oparta na kontrastach, która może w wyjątkowy, nienachalny i gustowny sposób ozdobić każdą przestrzeń. Operowanie tymi barwami wymaga jednak wprawnego oka, wyczucia, a nawet zmysłu artystycznego – wspomniane kolory trzeba bowiem tak porcjować, aby idealnie ze sobą współgrały. W innym wypadku mogą one nudzić, przytłaczać, a nawet... straszyć.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-22
Stół wykonany bardzo solidnie, stabilny. Jego rozkładanie nie sprawia żadnych kłopotów. Idealny na rodzinne świętowanie.
2024-02-18
Mąż ma 183 wzrostu i mówi, że rozmiar mebli jest dla dzieci.
pixel