2019-10-31

Czym czyścić meble ogrodowe?

Niedawno podpowiadaliśmy, czym i jak czyścić pawilon ogrodowy, aby nie uszkodzić materiału, z którego został on wykonany, tym razem natomiast skupimy się na odpowiedniej pielęgnacji mebli ogrodowych.

Jesień, choć zaskakująco ciepła, zapewne będzie też deszczowa. Warto jednak korzystać z pięknej pogody w sezonie powakacyjnym, każdą wolną chwilę spędzając w ogrodzie. Dbając jednak o to, by relaks na świeżym powietrzu był jak najbardziej efektywny, musimy regularnie czyścić nasze meble, na których częściej niż latem pojawiać się będą zacieki, kurz, błoto i inne zanieczyszczenia. Jak i czym myć krzesła, stoliki oraz leżaki? W kolejnych akapitach przedstawiamy najbardziej popularne, a przy tym najbardziej skuteczne metody – proste, bezpieczne i niezawodne.

1. Meble plastikowe

W ogrodach najczęściej korzystamy z mebli plastikowych, ponieważ są one wygodne, lekkie, kompaktowe i tanie. Zwłaszcza, że łatwo się je przenosi, nie wymagają one montażu, nie potrzebują też zaawansowanych czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnych. Czym zatem czyścić meble z plastiku? Wystarczy jedynie sięgnąć po miękką ściereczkę lub gąbkę, miskę letniej wody (pamiętajmy, by nie była ona zbyt gorąca!) oraz mydło lub płyn do naczyń. Wybierając środki chemiczne, postawmy na rozwiązania proste, bezpieczne oraz sprawdzone. Krzesła/stoliki myjemy dokładnie, starannie i powoli, a następnie spłukujemy je czystą wodą i suszymy, by nie narazić ich na wilgoć.

2. Meble drewniane

Bardzo eleganckie, gustowne i stylowe są także meble wykonane z drewna – zwłaszcza wówczas, gdy znajdują się one w ogrodach inspirowanych estetyką retro/vintage lub tą rustykalną. Również tutaj potrzebować będziemy miękkiej ściereczki, ewentualnie gąbki i bardzo delikatnych detergentów, choć nie zapominajmy, że sięgnąć można też po myjkę ciśnieniową. Starajmy się, by drewno przemywać subtelnie, choć dokładnie – unikajmy mocnego, siłowego szorowania powierzchni (zapomnijmy też o drucianych ścierkach!) oraz nadmiernego oblewania mebli wodą. Skrupulatnie wyczyśćmy wszystkie szczeliny i zgłębienia, a następnie osuszmy meble. Podobnie, jak w przypadku zestawów wypoczynkowych z plastiku, także tutaj niezwykle ważna jest ochrona przed wilgocią – dobrze sprawdzi się tu zwyczajne lakierowanie/polerowanie. Tym bardziej, że lakier tworzy trwałą powłokę, która zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami i sprawia, że o wiele łatwiej się je czyści.

3. Meble rattanowe i wiklinowe

Meble ogrodowe wykonane z rattanu lub wikliny są niezwykle efektywne, ale przy tym bardzo delikatne i wyjątkowo narażone na drobne i większe uszkodzenia oraz zanieczyszczenia. Podobnie, jak w przypadku mebli z plastiku oraz drewna, także tutaj należy zachować dużą ostrożność podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Miękka ściereczka to podstawa, tak samo jak łagodne środki czyszczące, ale jest kilka domowych patentów, które również świetnie się sprawdzą. Dla przykładu: rattan i wiklinę można myć w specjalnym roztworze wody z solą (łyżka soli na litr wody), nie mniej pożyteczny będzie także… sok z cytryny. Sięgając po te metody, zadbamy o to, aby nasze meble nie były matowe, zawsze imponując intensywną barwą i przyjemnym dla oka połyskiem.

4. Meble metalowe

Meble metalowe są najłatwiejsze i najmniej wymagające, jeśli mowa o ich czyszczeniu. Właściwie, nie wymagają one żadnych nakładów pracy. W przypadku mebli z aluminium, wystarczy jedynie zwykłe mycie, na przykład letnią wodą i mydłem. Co do mebli żeliwnych – tutaj, zamiast ścierki, warto zastosować drucianą szczotkę, która skutecznie usunie wszystkie, nawet trudno dostępne zabrudzenia. Te ostatnie należy jednak odpowiednio zabezpieczyć przed korozją, pokrywając je farbą lub specjalnymi środkami chemicznymi.

Jak więc widać, czyszczenie mebli ogrodowych nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne. Ważne jednak, by czynność tę wykonywać systematycznie, żeby nasze meble zawsze wyglądały w stu procentach efektownie. Estetyczna oprawa ogrodu zdecydowanie bowiem wpływa na udany wypoczynek, pomaga głęboko się zrelaksować i skutecznie zredukować poziom stresu oraz ukoić nerwy. Piękny ogród, to zadbany ogród, w tym również czyste, komfortowe meble – zawsze o tym pamiętajmy!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5696 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Obsługa bardzo sympatyczna, szybki czas dostawy , pozdrawiam i dziękuję za sprawną obsługę.
2024-06-21
Obsługa zamówienia na 5
pixel