2020-01-07

Co zrobić z choinką po świętach

Choinka... piękna i przyozdobiona — to właśnie ona jest od lat jedną z największych ozdób i niekwestionowanych symboli świąt Bożego Narodzenia. Świąteczny okres jednak przemija, a my, zastanawiamy się nad tym — w jaki sposób pozbyć się z domu drzewka. Czy żywa choinka musi wylądować na śmietniku? Czy można znaleźć dla niej inne, alternatywne rozwiązania? Jeżeli zdecydowaliśmy się na choinkę w doniczce — wcale nie musimy jej wyrzucać! Ciekawe modele doniczek, które świetnie komponują się ze świątecznym drzewkiem — są dostępne w naszym sklepie. W dzisiejszym wpisie podpowiemy co zrobić z drzewkiem, które nadal dobrze się prezentuje i nie ucierpiało od nadmiaru ciepłego powietrza.

Posadź swoją choinkę obok domu

Bez względu na to, czy zdecydowałeś się na choinkę z korzeniami, czy taką ciętą — możesz spróbować ją zasadzić. Jeżeli nie dysponujesz własną posesją, możesz oddać swoje drzewko na publiczną zbiórkę do miejskich lasów. To proste rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz konieczności wyrzucania drzewka.

Podaruj choinkę najbliższemu zoo

Jeżeli w Twojej okolicy funkcjonuje zoo — choinkę możesz przekazać pracownikom takiego miejsca. Igliwie wykorzystuje się na wiele różnych sposób. Do tych najpopularniejszych należy wykorzystanie go jako pokarmu dla zwierząt jeleniowatych oraz do stworzenia specjalnej ściółki dla ptaków. Zanim zdecydujesz się zawieźć swoją choinkę do zoo — zdejmij z niej wszystkie ozdoby oraz zapytaj, czy w danym obiekcie przyjmą Twoją choinkę.

Oddaj choinkę na zbiórkę biomasy

Różnego rodzaju instytucje, co roku organizują specjalne zbiórki choinek, które mają na celu ekologiczną utylizację drzewek. Takie choinki są gromadzone w specjalnych kontenerach, a następnie zamieniane na energię. Tego typu zbiórki są organizowane nie tylko w stolicy Polski — Warszawie, ale i w różnych innych miejscach — Katowicach, Poznaniu, a nawet we wsiach.

Spal swoją choinkę albo wykorzystaj ją jako kompost

Jeżeli Twoje drzewko się sypie i zależy Ci na tym, aby szybko się jej pozbyć — możesz ją po prostu spalić, albo wykorzystać jako kompost. Taki kompost sprawdza się doskonale np. pod rododendronami, które zaczynają fantastycznie rosnąć. Niemniej jednak takie rozwiązanie wchodzi w grę tylko wtedy, gdy mieszkamy poza miastem i dysponujemy ogrzewaniem opalanym.

Choinkę wykorzystaj, jako ochronę innych roślin

Jeżeli gałązki Twojego świątecznego drzewka posiadają jeszcze igły — możesz łatwo oddzielić je od pnia i wykorzystać jako specjalne osłony przeciwmrozowe dla niskich krzewów i roślin cebulowych. Przygotowanie takiego zabezpieczenia sprawi, że Twoje rośliny i krzewy ogrodowe bez większego problemu przetrwają nawet największe mrozy, a Ty nie będziesz musiał wyrzucać swojej choinki na śmietnik.

Przygotuj nowy dom dla owadów

Jeżeli chcesz pomóc owadom — wystarczy, że potniesz całą choinkę, a wytworzone w ten sposób ścinki ułożysz w mały stos. W krótkim czasie zamieszkają w nim różnego rodzaju owady, które chętnie wykorzystają takie schronienie.

Wykorzystaj choinkę do wieczornego spa i regeneracji

Jeżeli chcesz wykorzystać choinkę nie tylko do dekoracji, z jej pomocą możesz przygotować dla siebie i swoich bliskich prawdziwe spa. Pączki świerku albo jodły możesz zalać wrzątkiem, a następnie dodać do nich plasterki suszonych owoców — jabłek, albo pomarańczy. Do takiej herbaty możesz również wrzucić imbir. Ta zdrowotna herbatka idealnie rozgrzewa w mroźny dzień. Pączki drzew iglastych są pełne witamin i wartościowych olejków, które świetnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale i na kondycję naszej skóry. Jeżeli obawiasz się specyficznego smaku — do tak przygotowanej mieszanki możesz dodać łyżeczkę cukru. Jeżeli lubisz relaksować się w wannie — z igliwia możesz przygotować specjalny napar, później go odcedzić i dodać do swojej kąpieli.

Choinka jest niekwestionowanym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli chcesz wykorzystać ją w pożyteczny sposób — skorzystaj z naszych wskazówek. Koniec świątecznego okresu nie jest równoznaczny, z tym że Twoje drzewko musi wylądować na śmietniku.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5496 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Wszystko zgodne z opisem. Złożenie zajęło mi jakieś 2,5 h i świetnie się przy tym bawiłam. Jakość bardzo dobra. Szafa na tarasie prezentuje się pięknie. Czekam na drugą, niższą, którą kupiłam z przedsprzedaży. Gorąco polecam ten sklep
2024-05-18
Super zgodne z opisem
pixel