Co wyróżnia mieszkania loftowe?
2018-03-16
Przemiany urbanizacyjne, które zachodziły w XX wieku, polegały między innymi na zamykaniu zlokalizowanych na terenie miast fabryk. Zmianom tym towarzyszyła potrzeba nadania nowych funkcji opuszczonym budynkom (głównie dawnych zakładów przemysłowych).
Ich adaptacja na cele mieszkaniowe doprowadziła do powstania nowej formy mieszkaniowej, zwanej loftami, która szybko zdobyła popularność - najpierw w kręgach artystycznych, a następnie wśród zamożnych grup społecznych, ceniących sobie nowoczesne, otwarte wnętrza. Moda na lofty nie ustała, dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się ich cechom charakterystycznym.
Miasto, masa, maszyna
Przerabianie wnętrz industrialnych sprawiało, że lofty miały charakter awangardowy, nic więc dziwnego, że znalazły uznanie m.in. wśród członów nowojorskiej bohemy. Adaptacja budynków przemysłowych na cele mieszkaniowe pozwalała wyodrębniać duże przestrzenne pomieszczenia, utrzymane w surowym stylu, nieskrywającym ich pierwotnego charakteru. To właśnie te cechy nadal najlepiej charakteryzują lofty. Ich wnętrza opierają się na niezakrytych materiałach budowlanych, takich jak cegła i beton. Drewniane lub stalowe elementy konstrukcji oraz instalacje doprowadzające wodę i energię są odsłonięte. Tworzy to charakterystyczny surowy klimat, któremu towarzyszy brak wydzielonych przestrzeni. Wnętrza te mają być wizytówką mieszkańców, świadczące o tym, że cenią sobie oni miejskie życie, nowoczesność, swobodę i prostotę.Sposób urządzenia
Sposób urządzenia tego typu mieszkań podporządkowany jest wydzielonej przestrzeni i jej charakterowi. Meble – tylko niezbędne, wypełniające swoją podstawowe funkcje i przeznaczenie – mają mieć prosty styl. Okna powinny być odsłonięte, zapewniające dużo światła. Podłogi, bez ozdobnych elementów, wykonane z naturalnych materiałów. Schody lub antresola, współgrające z charakterem wnętrza, wykonane ze stali lub drewna, o prostej konstrukcji. Kuchnia otwarta, utrzymana w nowoczesnym stylu. Warto zauważyć, że takie wnętrze z pewnością zapewniają poczucie przestrzeni i luzu, a jednocześnie porządku oraz nienarzucającej się elegancji.Dodatki
Z jednej strony należy zadbać o elementy wystroju, które podtrzymają industrialny charakter. Warto zatroszczyć się przede wszystkim o wybór właściwego oświetlenia i kształtu lamp. Z drugiej strony zaś, można dobrać dodatki, które ocieplą surowe wnętrze. Wszystko w tym zakresie zależy od naszych upodobań i zwyczajów. Możemy wybierać spośród obrazów, plakatów, tekstyliów, roślin ozdobnych i wielu innych elementów dekoracyjnych. Pamiętajmy, że najważniejsze, aby w swoim mieszkaniu czuć się w zgodzie ze sobą. Jak wykazaliśmy powyżej, mieszkania loftowe mają swój niepowtarzalny klimat. Warto pamiętać, że surowość, prostota i przestrzeń, które je charakteryzują, mogą zostać wykorzystane nie tylko w postindustrialnych wnętrzach. Klasyczne lofty mogą być bowiem inspiracją do wielu ciekawych aranżacji naszych mieszkań.
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2018