Co ogrodnicy robią w kwietniu?

2017-04-03
Co ogrodnicy robią w kwietniu?Ach, kwiecień. Miesiąc, którego sama nazwa zachwyca każdego ogrodnika! To miesiąc wytężonej pracy w ogrodzie, a jednocześnie czas, gdy możemy cieszyć się jej pierwszymi spektakularnymi wynikami. Zmienna kwietniowa aura nie zawsze zachęca do prac ogrodowych, fakt, ale to właśnie kwiecień jest miesiącem, kiedy powinniśmy poświęcić na nie najwięcej czasu, aby później móc podziwiać wspaniałe rezultaty. Oto niektóre spośród najważniejszych prac ogrodowych, za które warto zabrać się właśnie teraz.

Wysiew nasion

Gdy temperatura gleby osiągnie poziom około 6oC, możesz zacząć pierwsze poważne wysiewy do gruntu: to dobry moment, by wysiać buraki, sałatę i większość jednorocznych ziół. Jeśli gleba wciąż jest zimna, możesz przykryć wysiewy włókniną, aby zatrzymać ciepło. Jeśli w marcu przygotowałeś rozsadę w pojemnikach, prawdopodobnie przyszła już pora na przerwanie siewek: pamiętaj, że robi to się, kiedy wypuszczą one pierwszą parę prawdziwych liści! Przerywając siewki, chwytaj je właśnie za listki, nie za łodyżkę: w ten sposób unikniesz uszkodzenia korzenia.

Ogród usłany różami

Twoje róże powinny właśnie wypuszczać pierwsze pędy: pamiętaj o regularnym dokarmianiu ich przez liście, czyli spryskiwaniu nawozem. Pozwoli to na uniknięcie toksycznych oprysków w przyszłości, ponieważ zapobiegnie powstawaniu typowych chorób róż. To także dobry moment, by zasilić róże od spodu organicznym nawozem, na przykład mączką kostną.

Uwaga na pierwsze szkodniki!

Blogerzy ogrodniczy donoszą, że dostrzegli już w swoich ogrodach pierwsze poskrzypki liliowe: śliczne czerwone chrząszcze, które, niestety, mają wielki apetyt na nasze lilie, które teraz właśnie powinny zacząć wypuszczać pędy. Uważajcie na nie! Można odstraszyć je domowym sposobem, opryskując liście wodą z czosnkiem.

Wsparcie dla roślin

Rośliny wymagające podparcia dobrze jest wesprzeć o tyczki właśnie teraz – zanim zaczną wić się po podłożu i plątać między sobą. Typowo pnące gatunki, jak fasola czy groszek (także groszek pachnący), warto podeprzeć tyczkami ustawionymi w kształt wigwamu.

Byliny do odświeżenia

Zimujące rośliny, takie jak rozmaryn, tymianek, wawrzyn czy szałwia, można właśnie teraz podciąć: uważaj jednak, by nie obcinać starych, zdrewniałych pędów, i by pozostawić wystarczająco dużo nowych gałązek, by roślina mogła pobierać energię słoneczną przez liście.

Wiosenne porządki i naprawy

Jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, początek kwietnia to najlepszy czas na zajęcie się „nieroślinnymi” elementami ogrodu. Wyjmij ze schowka i wyczyść meble ogrodowe, pomaluj płot, sprawdź sprawność sprzętów takich jak huśtawki czy trampoliny, upewnij się, że system spryskiwaczy jest sprawny… To już naprawdę ostatni dzwonek, jeśli chodzi o tego typu prace!

Chwila dla trawnika

Jeśli w marcu przygotowałeś glebę, teraz możesz wysiać trawnik. Chcesz efektu instant? Możesz położyć trawnik z rolki – pamiętaj, aby utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności tak długo, aż trawnik się przyjmie. Jeśli na Twoim trawniku pojawiają się puste, łyse miejsca, dosiej tam mieszankę nasion. Pamiętaj też o zasilaniu nawozem azotowym oraz regularnym (a najlepiej nieco częstszym niż zwykle; pod koniec miesiąca możesz nawet nieco opuścić ostrza kosiarki) koszeniu!
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-22
Stół wykonany bardzo solidnie, stabilny. Jego rozkładanie nie sprawia żadnych kłopotów. Idealny na rodzinne świętowanie.
2024-02-18
Mąż ma 183 wzrostu i mówi, że rozmiar mebli jest dla dzieci.
pixel