Barok odkryty na nowo: styl neobarokowy w kilku (zaskakująco prostych) krokach

2017-04-10
Barok odkryty na nowo: styl neobarokowy w kilku (zaskakująco prostych) krokach

Po długim okresie oszałamiającej popularności minimalizmu wreszcie zaczyna wyglądać na to, że wahadło trendów powoli, bardzo powoli wychyla się w drugą stronę, ku modom rozbuchanym i maksymalistycznym. Rosnąca popularność stylu neobarokowego jest tego najlepszym przykładem.

Styl neobarokowy jednocześnie rozumie się sam przez się i jest znacznie mniej oczywisty, niż mogłoby się wydawać. Na czym polega i jakie są jego najważniejsze wyznaczniki?

Idea i myśl przewodnia

Styl neobarokowy jest wyrazem tęsknoty za dawnymi czasami – czasami, w których przedmioty były bardziej ozdobne, a nie tylko czysto funkcjonalne. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że styl neobarokowy rzeczywiście jest próbą naśladowania baroku w takiej formie, jaką miał on w XVIII wieku. Raczej nie uświadczymy tutaj kosztownych materiałów, takich jak złoto i srebro, marmur czy szlachetne gatunki drewna, ponieważ zastępują je surowce na wskroś współczesne – barwny plastik, metal, akryl… Co więcej, wnętrza mają w sobie znacznie więcej lekkości: zamiłowanie do ozdób nie zmienia faktu, że dostrzega się tu potrzebę zrównoważenia ich pewną prostotą i lekkością. Zmienia się także paleta: zamiast typowo barokowych pasteli mamy tutaj prawdziwą tęczę intensywnych barw, nierzadko zestawionych z tym najbardziej tradycyjnym i jednocześnie najbardziej wyrazistym połączeniem, jakim jest czerń i biel.

Najważniejsze cechy

 Naturalnie, najważniejszą cechą każdego „neo” stylu jest jego podobieństwo do stylistyki, z której się wywodzi. Tutaj inspiracja jest na tyle silna, że czasem nawet pomija się przedrostek, nazywając ten styl po prostu barokowym (albo i „współczesnym stylem barokowym”). W przypadku stylu neobarokowego mamy jednak do czynienia także i z innymi ważnymi elementami, spośród których warto wymienić przede wszystkim intensywne kontrasty (zarówno świetlne, jak i kolorystyczne) oraz zamiłowanie do ozdobności w jej różnych odsłonach (od rzeczywistych ornamentów aż po bogate, sute firany i zasłony). Niezwykle istotny jest także komfort: wnętrza mają być przyjemne nie tylko dla oka. Niemałe znaczenie przypisuje się również jakości mebli i sprzętów zebranych we wnętrzu: lepiej sięgnąć po kilka luksusowych elementów niż po kilkadziesiąt gorzej wykonanych rzeczy.

Szczegóły, szczegóły, szczegóły

Kup w sklepie eDomator: lustro ozdobne Firenze, 499 zł Wszystko świetnie, ale dotąd daliśmy Wam tylko dość ogólne wytyczne odnośnie do tego, jak urządzić neobarokowe wnętrze – a co ze szczegółami? Przecież to one właśnie „robią” całość! Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim, jak już to wstępnie zasugerowaliśmy, na gamę kolorów i katalog wzorów! Barwy powinny kojarzyć się ze szlachetnymi, luksusowymi materiałami: wybieraj połyskliwe kolory metali i bogate, nasycone odcienie drogocennych kamieni. Uzupełnij je wzorami nasuwającymi skojarzenia z tkaninami sukien modnych dam doby rokoka: zwłaszcza tymi, które zainspirowane zostały przepysznymi adamaszkami. Zainwestuj w lustra dekoracyjne i obrazy (najlepiej martwe natury lub portrety) w pięknych, ornamentalnych ramach. Wszystko, co wyglądałoby dobrze w pałacu, będzie wyglądać dobrze i tutaj!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5838 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-26
Zamówienie i obsługa ok ale realizacja już niekoniecznie, na meble czekałam o tydzień dłużej niż planowano. Jeśli chodzi o zestaw to jest bardzo ładny i solidny, chociaż stolik kawowy powinien być wyższy jak przy meblach domowych. Pozdrawiam
2024-07-24
Produkt zgodnie z opisem
pixel