Agrotkanina: skuteczny sposób na chwasty

2017-02-22
Agrotkanina: skuteczny sposób na chwasty

Agrotkanina to od lat jeden z największych ogrodowych hitów i coś, bez czego wielu ogrodników i rolników w ogóle nie wyobraża już sobie upraw. Jest to, najprościej rzecz ujmując, mata bądź płachta polipropylenowa, którą rozściela się pomiędzy roślinami, aby ograniczyć lub nawet zahamować wzrost chwastów.

Początkujący ogrodnik może zastanawiać się: w jaki sposób jakaś mata mogłaby powstrzymać rozwój chwastów? To proste. Agrotkaninę rozściela się na powierzchni grządek w taki sposób, aby ponad nią wystawały jedynie pożądane rośliny (można to łatwo osiągnąć, dziurawiąc matę w odpowiednich miejscach). Ciemna agrotkanina odcina dostęp promieni słonecznych do podłoża, uniemożliwiając rozwój chwastom i sprawiając, że niepotrzebne staje się stosowanie toksycznych herbicydów.

Agrotkanina a agrowłóknina

AGROTKANINA MATA 0,8X50M 80 CM 90G/M2 UV CZARNA Ze względu na podobieństwo nazw mogą pojawić się tutaj pewne nieporozumienia, więc na samym początku wyjaśnijmy: są to dwa różne rodzaje materiałów. Włóknina jest cieńsza i mniej trwała, przez co zazwyczaj nie można używać jej ponownie. Tkanina jest grubsza i trwalsza, dzięki czemu może być wykorzystywana wielokrotnie: przy odpowiednim stosowaniu nawet przez kilka sezonów. Te same właściwości powodują, że agrotkanina jest skuteczniejsza w zapobieganiu rozwojowi chwastów.

Zalety korzystania z agrotkaniny

Za sprawą swojej specjalnej struktury agrotkanina może przepuszczać nie tylko wodę i powietrze, ale także nawozy, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie normalnej uprawy bez konieczności podnoszenia maty. Stały dopływ powietrza sprawia, że pod tkaniną nie zachodzą procesy gnilne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan korzeni i całych roślin. Jednocześnie ciemny kolor agrotkaniny pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę podłoża, co wraz ze stale zachodzącym „oddychaniem” materiału znacznie ogranicza ryzyko rozwoju chorób wirusowych i grzybów.

Jakie znaczenie ma kolor agrotkaniny?

AGROTKANINA MATA 0,8X50M 80 CM 90G/M2 UV CZARNA W naszym sklepie agrotkaniny dostępne są w trzech wariantach kolorystycznych: zielonym, brązowym i czarnym. Wybór jednego z nich powinien być kwestią w znacznej mierze, ale nie wyłącznie, estetyczną. Ciemnozielona tkanina najlepiej stapia się z kolorystyką roślin (choć warto zaznaczyć, że każda mata będzie wyglądała odpowiednio dopiero wówczas, gdy całkowicie przykryją ją rośliny). Czarna będzie najodpowiedniejsza tam, gdzie chcielibyśmy zamarkować naturalny kolor podłoża, natomiast brązowa sprawdzi się jako podłoże do zasypania korą (na przykład dookoła iglaków).

Kontrowersje?

Choć agrotkanina powstała, aby ułatwić życie ogrodnikom, bywa uważana za kontrowersyjny środek. Stosując ją, musimy do pewnego stopnia pogodzić się z tym, że rabaty układamy „raz na zawsze”, a w każdym razie – raz na sezon, chyba że jesteśmy skłonni powtarzać proces jej nakładania i dopasowywania do nasadzeń. Co więcej, jeżeli już jakimś chwastom uda się wyrosnąć mimo agrotkaniny, usunięcie ich jest trudne, ponieważ nie można do tego wykorzystać zwyczajnych narzędzi. Podobnie ze szkodnikami takimi jak krety czy nornice, które pod matą mogą przez długi czas rozwijać się niezauważone, powodując duże straty.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-18
Mąż ma 183 wzrostu i mówi, że rozmiar mebli jest dla dzieci.
2024-02-13
SUPer wygodny fotel
pixel