Agrotkanina jak - dobrać gramature i grubość

2020-03-02
Agrotkanina jak - dobrać gramature i grubość

Zarówno zawodowi rolnicy, jak i amatorzy przydomowej pielęgnacji ogrodu dążą do maksymalizacji efektów swojej pracy. Niestety jednak występuje wiele czynników, które mogą zniweczyć trud i wysiłek wkładany w uzyskanie wydajnych plonów, jak i piękna naszej zielonej strefy. O ile nie możemy poradzić nic na zmiany pogodowe, o tyle mamy wpływ na inne zjawiska, które są niekorzystne dla rolnictwa i ogrodnictwa. Jednym z wyjątkowo uciążliwych problemów ludzi uprawiających rolę są chwasty. Można z nimi walczyć przez plewienie, każdy, kto jednak to czynił, wie, że to syzyfowa praca. Są także inne metody na skuteczne zabezpieczenie naszych roślin, a przy okazji zapewnienie im dodatkowych korzyści. Jedną z takich metod jest zabezpieczenie gruntu przy użyciu agrotkaniny. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak dobrać w odpowiedni sposób gramaturę i grubość opisywanego materiału, aby jak najlepiej zabezpieczyć nasze interesy i spełniał przewidziane dla niego funkcje.

Czym jest agrotkanina? Co warto o niej wiedzieć?

Przed czynnościami w ogrodzie warto wykonać ściółkowanie. Polega ono na przykryciu wierzchniej warstwy gleby materiałem organicznym lub nieorganicznym. Popularnym materiałem organicznym do ściółkowania jest kora drzew iglastych. Opisywana agrotkanina to z kolei tworzywo nieorganiczne służące do ściółkowania. Jest wykonana z wytrzymałych włókien z materiału polipropylenowego. Gwarantuje on trwałość nawet przez kilkanaście lat. Właściwościami agrotkaniny są zabezpieczenie przed chwastami, brak negatywnego oddziaływania na glebę oraz stabilizacja poziomu wilgoci podłoża, na którym jest umieszczona. Występuje w wielu odcieniach – kolokwialnie ujmując: od białego do czarnego. Znajdą się jednak także kolory brązowe i wariacje zieleni. Wielką zaletą agrotkaniny jest to, że jej włókna przepuszczają wodę i składniki mineralne. Sprawia to, że zasadzone na niej rośliny mogą być podlewane w prosty sposób, jak i obsypywane po prostu na opisywany materiał.

Grubość i gramatura agrotkaniny

Nie tylko kolor odróżnia od siebie poszczególne rodzaje agrotkanin. Kolejnymi cechami różnicującymi są grubość oraz gramatura. Grubość wpływa na bardzo wiele czynników rozwoju roślin. Im grubsza agrotkanina ściółkująca, tym lepiej będzie zatrzymywana wilgotność w glebie. Do tego takie produkty chronią rośliny przed szkodnikami glebowymi. Produkty cechujące się dużą grubością są często polecane do uprawy truskawek, papryki, sałaty. Do tego opisywany parametr wpływa także na możliwości postępowania z materiałem. Grubą agrotkaninę możemy spokojnie przykryć żwirem, czy kamieniami, mając przy tym gwarancję, że nie przedrze się zbyt szybko. Gramatura agrotkaniny jest zupełnie innym parametrem. Można o nim jednak powiedzieć, że wpływa po prostu na wytrzymałość tkaniny, a także na jej wagę. Przykładowo informacja o gramaturze 70g/m2 oznacza, że jeden metr kwadratowy kupionego przez nas produktu będzie ważył 70 gram. Agrotkaniny o dużej gramaturze znajdą zastosowanie w architekturze krajobrazu. Mogą też posłużyć jako pasy materiału wyznaczające chodniki i deptaki, przez które przez wiele lat nie przebiją się chwasty. Jeśli mamy zamiar przykryć agrotkaninę czymś delikatnym (na przykład dekoracyjną korą) postawmy na coś o mniejszej gramaturze. Podobnie w przypadku, w którym funkcją materiału ma być zabezpieczenie roślin na przykład przed chłodem.

Grubość oraz gramatura agrotkaniny to ważne cechy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Kupując produkt, odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego w istocie ma nam służyć, aby zmaksymalizować jego zastosowanie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5336 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Jeszcze nie rozpakowałem.
2024-04-22
OBSUGA SUPER ZOSTALO TAK ZROBIONE JAK SOBIE ZYCZYLAM DZIEKUJE
pixel