2019-12-31

Zimozielone rośliny liściaste – jak je pielęgnować późną jesienią i zimą?

Okres późnej jesieni i zimy to bez wątpienia znacznie trudniejszy czas dla większości zimozielonych roślin liściastych niż sezon wiosenno-letni. Jednak są pewne sposoby, dzięki którym Twój ogród będzie prezentował się atrakcyjnie przez cały rok, nawet podczas silnych mrozów. Wystarczy odpowiednio zadbać zarówno o same rośliny, jak i również o wizualną stronę całego ogrodu czy też tarasu. Staranna opieka z pewnością przyniesie same pozytywne efekty, dlatego już dziś dowiedz się od czego zacząć i na co zwracać szczególną uwagę.

Najpopularniejsze gatunki zimozielonych roślin liściastych

Istnieje wiele gatunków zimozielonych roślin liściastych, które najczęściej uprawiamy na tarasie lub w ogrodzie w pojemnikach. Przez to ich rozwój jest uzależniony tylko i wyłącznie od działania człowieka, co stanowi dużą różnicę w stosunku do roślin sadzonych bezpośrednio w gruncie. Ten gatunek nie zrzuca liści na zimę, a jednocześnie jest znacznie mniej odporny na trudne warunki atmosferyczne. Zatem wymaga starannego zabezpieczenia przed niską temperaturą, najlepiej w postaci ciepłych i osłoniętych stanowisk. Wśród najpopularniejszych zimozielonych roślin liściastych można wymienić bukszpany, bluszcze pospolity, barwinki pospolite, mahonie pospolite, ligustry, trzmieliny i aukuby.

Czego należy unikać podczas pielęgnacji zimozielonych roślin liściastych w okresie jesienno-zimowym?

Późna jesień, podobnie jak cały sezon zimowy, to okres wegetacyjny dla zimozielonych roślin liściastych. Jednak w tym czasie nasz ogród potrzebuje szczególnej troski i zaangażowania, by przetrwać te trudniejsze pory roku. Podstawową zasadą w tym sezonie jest przede wszystkim wstrzymanie się od nawożenia. Takie rozwiązanie nie pobudzi roślin do wzrostu i pozwoli im przeczekać w niezmienionym stanie aż do wiosny. Podobna sytuacja mogłaby nastąpić w przypadku podcinania, a warto wiedzieć, że nowe i świeże przyrosty są zupełnie nieodporne na niskie temperatury, przez co z pewnością nie przetrwałyby pierwszych przymrozków. Gdy już wiemy, czego nie należy robić, możemy przejść do rozwiązań, które warto zastosować w tym okresie.

Jak prawidłowo zadbać o zimozielone rośliny liściaste w okresie zimowym?

Przede wszystkim należy dobrze osłonić zimozielone rośliny liściaste, np. poprzez podwiązanie ich pędów sznurem, by ograniczyć w ten sposób możliwość zalegania śniegu na liściach i łodygach. Dodatkowo warto szczelnie okryć pojemniki, gdyż to właśnie w ich wnętrzu znajdują się części roślin najbardziej narażone na mróz. W tym wypadku sprawdzą się worki jutowe lub doniczki z wkładem. Są to modele składające się z ozdobnej osłonki, wewnątrz której znajduje się druga doniczka, przeznaczona do bezpośredniego zasadzenia rośliny. Zwykle wnętrze jest wyjmowane, dzięki czemu doniczki z wkładem idealnie sprawdzą się w przypadku gatunków, które potrzebują przezimować w mieszkaniu lub w domu. W ten sposób wzorowo ochronimy rośliny przed mrozem i wiatrem, dzięki czemu pozostawimy je w spokoju aż do sezonu wiosennego. Jednak zawsze należy pamiętać o intensywnym i regularnym podlewaniu, również w okresie wegetacyjnym.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5510 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Transakcja przebiegła pomyślnie, polecam
2024-05-20
Towar zgodny z opisem i z zamówieniem. Solidny, dostawa szybka
pixel