2022-07-29

Zastosowanie kory w ogrodzie

Kora w ogrodzie jest bardzo często wykorzystywana zarówno w celach praktycznych, jak i dekoracyjnych. Jest świetnym elementem wyszukanej aranżacji ogrodu przydomowego oraz działki rekreacyjnej. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest cena kory ogrodowej? Jak wysypać korę w ogrodzie oraz czy pod korę dawać agrowłókninę, to nasz artykuł z pewnością Cię zainteresuje. Specjalnie z myślą o najbardziej wymagających miłośnikach ogrodowych aranżacji przygotowaliśmy kilka wskazówek, które sprawią, że Twój ogród będzie wyjątkowo piękny i funkcjonalny.

Czym jest kora ogrodowa i jakie są jej rodzaje?

Cena kory ogrodowej jest niezwykle niska. Wynika to z tego, że jest ona materiałem ubocznym pochodzącym z obróbki drewna. Najczęściej stosuje się korę sosnową lub świerkową, choć możesz spotkać się także korą z orzecha włoskiego, korą dębową oraz bukową. W przypadku kory sosnowej można mówić także o podziale na korę świeżą oraz przekompostowaną. Ta pierwsza ma jasną barwę i wolniej się rozkłada — jest zatem idealna do celów dekoracyjnych. Kora sosnowa przekompostowana jest o wiele ciemniejsza i drobniejsza, a jej walory dekoracyjne są nieco mniejsze. Mimo to jest to materiał, który szybciej się rozkłada i jest bardziej zasobny w składniki pokarmowe dla roślin. Można wyróżnić także podział kory ze względu na stopień rozdrobnienia. Wyróżniamy korę grubo, średnio i drobno zmieloną.

Zastosowanie kory w ogrodzie

Kora zamawiana do ogrodu przeznaczona jest przede wszystkim do ściółkowania iglaków, wrzosów, różaneczników, krzewów kwaśnolubnych oraz innych ozdobnych roślin. Ściółkowanie korą powinno się przeprowadzać wczesną wiosną jeszcze przed rozwojem chwastów. Istnieje także możliwość ściółkowania w pozostałych porach roku, lecz należy pamiętać o uprzednim pozbyciu się niepożądanych roślin w uprawach. Oprócz tego, że kora stanowi doskonały materiał na ściółkę, to także daje ciekawy efekt dekoracyjny. Chroni także glebę, ogranicza parowanie wody oraz chroni korzenie roślin przed zimnem. Kora przekompostowana doskonale utrzymuje wilgoć oraz rozluźnia glebę.

Kora ogrodowa kolorowa

Jeśli poszukujesz kory ogrodowej dekoracyjnej, to z pewnością zainteresuje cię kora ogrodowa kolorowa. Zrębki dekoracyjne są wyprodukowane z drzew iglastych i zabarwione naturalnymi dla środowiska barwnikami, dzięki czemu jest to produkt ekologiczny. Oznacza to, że produkt nie stanowi zagrożenia ani dla podłoża, ani dla roślin. Kora kolorowa najczęściej sprzedawana jest w dużych workach i z najczęściej poszukiwanych kolorach. Topowi producenci oferują zrębki dekoracyjne w kolorze czerwonym, brązowym, żółtym, szarym oraz pomarańczowy. Tak duża różnorodność pozwala na stworzenie unikalnych aranżacji ogrodowych. Warto wspomnieć także o tym, że zrębki dekoracyjne najlepszych producentów nie ograniczają się jedynie do efektu wizualnego. Mają one także za zadanie ochronić podłoże przed wyschnięciem oraz zmianami temperatur, a także hamować wzrost chwastów. Jak wysypać korę w ogrodzie? To nic skomplikowanego. Wystarczy wysypać ją i wyrównać. Jeśli to konieczne możesz po bokach zastosować podniesienie obrzeża.

Czy pod korę dawać agrowłókninę?

Zastosowanie agrowłókniny pod korę wzbudza wiele wątpliwości. Jest masa zwolenników i przeciwników stosowania agrowłókniny. Warto zatem przyjrzeć się jej z bliska. Agrowłóknina stanowi spodnią warstwę na którą układana jest np. kora, ale także kamienie ozdobne lub żwir. Jej zadaniem jest utrzymanie wilgoci w podłożu, powstrzymanie rozwoju chwastów oraz ochrona systemu korzeniowego przed mrozem. Jest to jednak rozwiązanie, które także ma swoje wady. Ułożona, szczególnie gruba agrowłóknina zaburza warunki powietrzne w glebie, co może prowadzić do rozwoju pleśni oraz utrudnia pielęgnację roślin i dosadzanie kolejnych. Czy pod korę dawać agrowłókninę? Wybór pozostawiamy osobie wykonującej pracę w ogrodzie, jednakże naszym zdaniem kora ogrodowa spełnia wszystkie funkcje agrowłókniny, jest przy tym efektowna i ekologiczna.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5488 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Polecam
2024-05-14
Pokrowiec idealne pasuje na zestaw solidny Jestem bardzo zadowolona Polecam
pixel