Urządzamy funkcjonalny salon – na co zwrócić uwagę?

2017-11-29
Urządzamy funkcjonalny salon – na co zwrócić uwagę?Uważny czytelnik naszego bloga z pewnością dostrzegł, jak ważny jest dla nas temat odpowiedniej, praktycznej aranżacji wnętrz. Wspominaliśmy o tym wielokrotnie, między innymi opisując różne konwencje, w których urządzane są mieszkania. Właściwy dobór estetyki to jednak nie wszystko – pomieszczenia bowiem powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Czym jest wspomniana funkcjonalność i czym właściwie się ona charakteryzuje? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna: funkcjonalne mieszkanie to takie, w którym – po prostu – żyje się wygodnie i komfortowo. W przypadku poszczególnych pomieszczeń będzie to natomiast zaaranżowanie ich zgodnie z ich przeznaczeniem. Kwestia funkcjonalności jest jednak na tyle szeroka, że warto ją omówić w odniesieniu do konkretnych przykładów, ponieważ każda przestrzeń jest inna – zaczniemy natomiast od serca domu, czyli od salonu. Nie ma bowiem drugiego pomieszczenia, którego charakter jest jednocześnie uniwersalny i sprecyzowany.

Podział na strefy

No właśnie – salon jest miejscem szczególnym, ponieważ jego funkcje zmieniają się w zależności od tego, kto w nim przebywa. Dla lokatorów będzie on przede wszystkim strefą relaksu i wypoczynku – pomieszczeniem, w którym zapomina się o codziennych trudach, czyta książkę lub gazetę, ogląda telewizję, czy oddaje się przyjemnej rozmowie. Będzie to także strefa zabawy, jeżeli w domu mieszkają też dzieci – musi on więc być bezpieczny i przytulny, raczej radosny i pozbawiony drogocennych dekoracji, które łatwo mogą ulec przypadkowemu uszkodzeniu lub zniszczeniu. Przyjmując w salonie gości, powinniśmy zadbać o to, aby czuli się w nim swobodnie, a także o to, aby mogli zjeść posiłek w komfortowych warunkach. Jak więc widać, urządzając salon, warto mieć na uwadze fakt, że jest on strefą relaksu, zabawy oraz podejmowania gości – musi zatem być dobrze przystosowany do różnych sytuacji, zawsze będąc wizytówką domu.

Wygodne meble

Skoro wspomnieliśmy o wygodzie i komforcie, warto rozwinąć ten temat. Niezależnie bowiem od tego, jaką funkcję w danym momencie pełni salon, powinien być on miejscem, w którym każdy czuje się dobrze i każdy jest zrelaksowany. Jak to zrobić? To proste – zaopatrując go we właściwie dobrane meble. Zanim więc zakupimy krzesła, fotele, kanapę, stolik i inne elementy, powinniśmy dokładnie przemyśleć potrzeby swoje i pozostałych domowników, a następnie uwzględnić wszystkie z nich. Warto też powtórzyć to, o czym napisaliśmy już w powyższym akapicie – jeśli w mieszkaniu są dzieci, w pierwszej kolejności trzeba kierować się ich bezpieczeństwem.

Przestrzeń i światło

To oczywiste, że nie każdy może pozwolić sobie na duży salon w przestronnych mieszkaniu, ale niezależnie od tego, jakim metrażem dysponujemy, salon powinien być przestrzenny – trudno bowiem wyobrazić sobie odpoczynek i relaks w miejscu, w którym nagromadzona jest ogromna ilość zbędnych przedmiotów i mebli. Równie istotnym czynnikiem jest dostęp do światła, który uzyskamy za pomocą jasnych barw, właściwego rozmieszczenia dodatków, unikania przepychu i nadmiernego kolekcjonowania dekoracji, a także dobrego układu mebli, który nie powinien zasłaniać ścian. Pamiętajmy, że salonowa przestrzeń nie powinna przytłaczać! Podsumujmy: dobrze urządzony salon, to wygodny salon. Na wygodę tę składa się natomiast wiele czynników, które zależą od tego, kto z tego miejsca korzysta i kto w nim przebywa. Najważniejsze jednak, aby każdy z domowników czuł się w salonie swobodnie. Aranżacja powinna wprawiać w stan relaksu, a nie skrępowania.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5777 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Polecam
2024-07-14
Super sprzedawca ,polecam.
pixel