2014-10-01

Ściółkowanie gleby agrowłókniną i agrotkaniną. Część III

 

Kiedy ściółkować?

 

Najlepszym terminem na ściółkowanie jest wczesna wiosna, kiedy gleba jest już rozmarznięta po zimie. Ziemia jest wtedy jeszcze wilgotna, ale już ogrzana promieniami słońca. Są to idealne warunki, które sprawią, że ściółkowanie przyniesie najlepsze efekty. Oczywiście możemy również wykonać ten proces w każdym innym okresie oprócz zimy, jednak trudniej będzie nam osiągnąć tak dobre warunki do wzrostu roślinności.

 

Należy zwrócić uwagę, by nie rozpocząć ściółkowania zbyt wcześnie. Jeśli przykryjemy wciąż zmarzniętą ziemię matą szkółkarską lub agrowłókniną znacznie opóźnimy proces rozmarzania. Materiał ściółkujący będzie blokował promienie słoneczne i uniemożliwi ogrzanie podłoża. Taka gleba na pewno nie będzie sprzyjać naszym uprawom.

 

Zanim rozpoczniemy ściółkowanie należy ziemię do tego przygotować. Najpierw musimy spulchnić glebę. Rozluźnienie jej struktury powoduje, że woda i składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin, lepiej przenikają do podłoża. Kolejnym krokiem jest dokładne usunięcie wszystkich chwastów. Dopiero na tak przygotowaną glebę możemy położyć wybrany materiał ściółkujący.

 

ściółkowanie

 

Jak rozłożyć materiał ściółkujący?

 

Rozkładanie agrowłókniny lub agrotkaniny może wydawać się pracochłonne, zwłaszcza gdy mamy duży obszar do zagospodarowania. Jednak na dłuższą metę ściółkowanie pozwoli nam zaoszczędzić czas przeznaczony zazwyczaj na odchwaszczanie i podlewanie. Nie jest to skomplikowany proces, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach, by materiał ściółkujący mógł jak najlepiej pełnić swoją funkcję.

 

Matę i włókninę możemy rozkładać zarówno przed, jak i po posadzeniu roślin. Jeśli sadzonki już znajdują się w ziemi, wówczas materiał należy porozcinać, dopasować go do kształtu rabaty i przytwierdzić do ziemi. Pamiętajmy przy tym, by kawałki były jak największe, gdyż determinuje to jego skuteczność. Jeżeli potniemy go na zbyt małe części chwastom będzie się łatwiej przebić na powierzchnię, a nasz wysiłek pójdzie na marne. Tę metodę rozkładania materiału poleca się w przypadku żywotników, choinek i innych iglaków. Natomiast, kiedy sadzimy mniejsze rośliny łatwiej jest najpierw rozłożyć wybraną tkaninę. Układamy ją więc w docelowym miejscu i mocujemy do podłoża, a dopiero potem wycinamy otwory na rośliny. Jeżeli korzystamy z maty szkółkarskiej mamy uproszczone zadanie, gdyż każda agrotkanina posiada specjalne pasy, które ułatwiają równomierne rozłożenie sadzonek.

 

Bardzo ważne jest, by materiał dobrze przymocować do podłoża. Jeśli nie zrobimy tego odpowiednio wiatr może nam go zerwać lub porwać, jak również nie będzie on skutecznie spełniał swojego zadania. Materiał mocujemy na brzegach. Możemy przysypać krawędzie piaskiem i przytwierdzić kamieniami, by mieć pewność, że mata lub włóknina pozostanie na miejscu. Najlepszą opcja jest jednak użycie specjalnych szpilek do mocowania agrowłókniny, zwanych również kołkami bądź kotwicami. Z wyglądu taka szpilka przypomina gwóźdź, ma szeroką główkę i długi kolec często z zaczepami po bokach, które pozwalają na skuteczniejsze umocowanie w ziemi. Kołki są zazwyczaj wykonane z mocnego tworzywa sztucznego, które jest również elastyczne, co ogranicza ryzyko złamania szpilki. Wbijamy je na brzegach materiału co metr lub pół metra, lub jak uważamy za stosowne. Najważniejsze, by materiał był dobrze przytwierdzony do podłoża.

szpilki do mocowania agrowłókniny

Agrowłókninę możemy ciąć bez przeszkód ostrymi nożyczkami. Materiał jest na tyle zbity, że nie powinien się strzępić na brzegach. W przypadku agrotkaniny przecinanie jest trochę bardziej skomplikowane. Mata składa się ze splecionych ze sobą, cienki włókien polipropylenu. Powoduje to, że przy cięciu nożyczkami będzie się ona strzępić na brzegach, co osłabi jej właściwości. Dlatego agrotkanię należy przecinać na gorąco. Włókna stopią się odrobinę pod wpływem wysokiej temperatury, co zapobiegnie ich rozwarstwieniu. Możemy do cięcia wykorzystać zwykłą lutownicę lub użyć specjalnego noża gazowego.

 

Ściółkowanie nie powinno sprawić większych trudności nawet amatorom ogrodnictwa. Warto podjąć się tego wysiłku, by nasze rośliny miały jak najlepsze warunki do rozwoju. W dodatku dzięki ściółkowaniu będziemy mogli ograniczyć czas przeznaczony na pielenie i podlewanie. Te niewątpliwe zalety powodują, że ściółkowanie zyskuje coraz więcej zwolenników.

 

Etapy ściółkowania gleby agrotkaniną i agrowłókniną:

 

  • spulchniamy glebę
  • usuwamy wszystkie chwasty
  • w razie potrzeby nawadniamy ziemię
  • rozkładamy materiał ściółkujący
  • dopasowujemy matę lub agrowłókninę do rabaty i przycinamy jeśli istnieje taka konieczność
  • mocujemy materiał do podłoża za pomocą specjalnych szpilek lub przysypujemy brzegi ziemią
  • wycinamy otwory w miejscach, gdzie chcemy posadzić rośliny
  • sadzimy rośliny

 
Uwaga: W przypadku większych roślin łatwiej jest najpierw je posadzić, a później rozłożyć agrowłókninę lub agrotkaninę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6071 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-09
szybko , jestem zadowolona
2024-10-03
Zamówienie przebiegło bardzo sprawnie, szybka wysyłka. Niestety nie popisał się kurier końcowy. Woził zamówienie cały dzień, a potem tuż przed 16:00 zostawił na bazie z adnotacją, że „klient nie ma gotówki” mimo, że monitoring posesji nie wykazał jego fizycznej obecności. Finalnie załadował towar następnego dnia jeszcze raz i go skutecznie dostarczył. Są ślady obić, ale generalnie jest w porządku – z tego się nie strzela.
pixel