2020-02-03

Ogród w stylu orientalnym

Stworzenie ładnej aranżacji w naszym ogrodzie może okazać się nie lada wyzwaniem... zwłaszcza wtedy, gdy dopiero po raz pierwszy stoimy przed takim zadaniem. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ogrody, które są stylizowane w duchu orientalnym. W dzisiejszym wpisie, podpowiemy, co charakteryzuje ten styl, i na jakie gatunki drzew oraz krzewów najlepiej się zdecydować. Co zrobić, aby nasz ogród był wyjątkowy i niepowtarzalny?

Charakterystyka ogrodu w stylu orientalnym

Podstawowym założeniem w przypadku ogrodów w stylu orientalnym jest to, że właściciele nie mogą modyfikować przyrody. Ogród ma być naturalny, a co za tym idzie — nietknięty i nienaruszony przez człowieka. Bazą ogrodów orientalnych są trzy główne elementy. Pierwszym z tych elementów jest woda, czyli symbol życia. W orientalnych ogrodach możemy wyróżnić obecność wodospadów, które mają symbolizować pierwiastek męski. Symbolem kobiety są z kolei powolne i ciche strumyki. Niezwykle istotne jest to, że zarówno rwący wodospad, jak i delikatny potok — musi kierować się do wspólnego stawu. Drugim elementem charakterystycznym są oczywiście rośliny, czyli jeden z głównych elementów ogrodu. Zwolennicy stylu orientalnego stawiają najczęściej na gatunki zimozielone, które mają za zadanie symbolizować wieczność. W ogrodach orientalnych dominuje barwa zielona, tylko czasem można natknąć się na jakieś kolorowe akcenty, które są raczej niewskazane. Wymieniając elementy charakterystyczne dla stylu orientalnego, należy również wspomnieć o kamieniach — to właśnie one tak doskonale symbolizują trwałość natury. Kamienie układa się w taki sposób, aby przypominały kamienie, które występują naturalnie w środowisku.

Rośliny w orientalnym ogrodzie

Odpowiednie dobranie i dopasowanie roślin jest poniekąd gwarancją sukcesu. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz ogród zachwycał, warto dobrze zastanowić się nad tym, na które rośliny najlepiej się zdecydować. W ogrodach orientalnych dominują przede wszystkim sosny, klony, wiśnie japońskie, azalie, magnolie, czy różaneczniki. Nie można również zapomnieć o paprociach, bambusach, czy bonsai.

Co jeszcze powinno znaleźć się w orientalnym ogrodzie?

Urządzając swój ogród, warto pamiętać również o różnego rodzaju podestach z barwionego drewna, mostach, a także żeliwnych latarenkach. To właśnie tego typu dodatki sprawią, że nasz ogród będzie prezentował się wyjątkowo, a co za tym idzie — będziemy chętnie przyjmować w nim gości. W przypadku większych powierzchni doskonałym rozwiązaniem są również drewniane meble — ławeczki, czy huśtawki, które pozwolą nam się zrelaksować w upalny dzień. Do pielęgnacji ogrodu w stylu orientalnym należy dopasować odpowiednie nawozy i narzędzia ogrodnicze, które pozwolą zachować najlepszy wygląd roślin.

Ogród w stylu orientalnym urzeka swoją surową prostotą, która idzie w parze z harmonijnym połączeniem poszczególnych elementów — wody, kamieni i roślinności. Urządzając swój ogród, należy pamiętać o tym, że powinien być dobrze uporządkowany, a inspiracją do jego tworzenia musi być matka natura.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5217 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Wszystko zgodnie z opisem .bardzo szybka dostawa .Polecam produkt oraz firmę Domator.pl
2024-03-25
Bardzo polecam zakupy w eDomator . Zamówienie przyszło ekspresowo i jest idealne jak na zdjęciach i opisie .
pixel