2020-04-23

Ogród w stylu angielskim

Każdy z nas marzy o tym, aby jego ogród prezentował się nienagannie i ponadczasowo. Kochamy naturę, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że chętnie aranżujemy swoją przestrzeń wokół domu w taki sposób, aby sprawiała wrażenie jak najbardziej naturalnej. Takie wykorzystanie zieleni jest określane jako styl angielski, który scharakteryzujemy dokładniej w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Czym cechuje się ogród w stylu angielskim?

Jak już wspominaliśmy, ogród angielski jest wzorowany na naturze. Taka moda narodziła się w XVIII wieku w Anglii i trwa do dziś. Główne założenie takiego ogrodu dotyczy tego, że wszelkie rośliny, krzewy, czy drzewa są dobrane w taki sposób, aby możliwie najlepiej oddawać naturalny krajobraz. Chociaż najłatwiej jest stworzyć ogród angielski w momencie, gdy mamy do zagospodarowania dużą powierzchnię, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten styl zagościł również w mniejszych ogrodach.

W jaki sposób zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać — zaaranżowanie ogrodu w stylu angielskim wcale nie należy do najtrudniejszych. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że w naturze nic nie jest rysowane od linijki. Dlatego w takim ogrodzie nie ma miejsca na równe powierzchnie czy idealnie wystrzyżone krzewy. Nieregularne linie i miękkie łączenia można osiągnąć z narzędziami ogrodniczymi, które są nieocenioną pomocą podczas aranżacji posesji. Ogrody w stylu angielskim cechują się brakiem prostych linii i regularnych kształtów. W ogrodach angielskich warto stawiać na drewniane meble i altany, które są przykryte pod dużą ilością pnączy, czy krzewów. Ogród angielski nie powinien być wypełniony zbędnymi dekoracjami czy zbyt dużą ilością mebli, ponieważ nie będzie prezentował się naturalnie. Zaleca się również, aby ewentualne nawierzchnie były wykonane z dodatkiem kamieni, żwiru, albo drewna, czyli materiałów, które prezentują się najbardziej naturalnie.

Na jakie rośliny zdecydować się w angielskim ogrodzie?

Główne kryterium doboru poszczególnych roślin musi dotyczyć przede wszystkim ich kształtu i koloru. Ogród w stylu angielskim jest wzorowany na naturze, dlatego idealnie sprawdzą się w nim różne rośliny w wielu kolorach zieleni, a kolorowe kwiaty powinny być tylko uzupełnieniem. Dobrym rozwiązaniem jest wybór tych roślin, które naturalnie znajdują się w danym środowisku. Gatunki rodzime można oczywiście uzupełnić roślinami z innych zakątków świata, niemniej jednak nie zaleca się doboru egzotycznych roślin, które z całą pewnością nie występują u nas naturalnie. Ogrody angielskie z założenia mają być naturalne i dzikie, a przy tym dobrze wkomponowane w rzeźbę terenu. Wśród roślin, które doskonale sprawdzą się w takim ogrodzie, należy wskazać róże, jaśminowiec wonny, różanecznik, nachyłek barwierski czy bluszcz pospolity, którego pnącza osiągają czasem nawet kilkanaście metrów długości.

Ogrody w stylu angielskim cieszą się od lat niesłabnącą popularnością na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego — decydując się na taką aranżację swojej powierzchni, sprawimy, że nasz teren będzie prezentował się przepięknie, a przy tym naturalnie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5510 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Wszystko przebiegło sprawnie, dobry kontakt. Szczerze polecam
2024-05-20
Bardzo szybka wysyłka . Zestaw ogrodowy zachwyca moich gości :)
pixel