Mieszkanie dla studenta - jakie wybrać i jak je urządzić?

2018-10-05
Mieszkanie dla studenta - jakie wybrać i jak je urządzić?Październik to niezwykle intensywny czas dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym. Początek roku akademickiego to bowiem okres przeprowadzek do dużych ośrodków uniwersyteckich, wiążący się również z poszukiwaniem idealnego mieszkania. Na jaką nieruchomość warto się zatem zdecydować, aby była ona jak najbardziej optymalna? Wśród jakich opcji należy wybierać i jakie czynniki trzeba uwzględnić? Lektura niniejszego artykułu dostarczy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

1. Lokalizacja

Pierwszy aspekt, jaki koniecznie należy wziąć pod uwagę, to okolica, w której znajduje się nieruchomość. Zasady nie są zbyt skomplikowane: dobrze, aby mieszkanie nie było za bardzo oddalone od uniwersytetu/wydziału, a także – aby było odpowiednio z nim skomunikowane. Podobnie sprawa ma się z dostępnością miejsc, oferowanych przez miasto młodym studentom. Pamiętajmy, że życie towarzyskie, kulturalne oraz artystyczne toczy się na ogół w centrum – jeśli nie chcemy więc tracić czasu na długie podróże do kin, teatrów, muzeów lub kawiarni i pubów, warto wybrać nieruchomość, która jest w ich pobliżu. Nie zapominajmy przy tym, że sama okolica powinna być bezpieczna, zadbana oraz przyjazna. Unikajmy zgiełku i hałasu, szukajmy natomiast punktów wypadowych, które zapewnią zarówno dostęp do rozrywki, jak i komfortowe warunki do nauki.

2. Układ mieszkania

Niewielu studentów może pozwolić sobie na mieszkanie w pojedynkę, ponieważ ceny nieruchomości nie należą do najniższych. Lokale studenckie są najczęściej współdzielone przez kilka osób – warto zatem zadbać, by nieruchomość miała taki układ, który wszystkim domownikom zapewni swobodę i prywatność. W tym celu należy zrezygnować z przejściowych pokoi, aneksów kuchennych oraz ciasnych pomieszczeń. Duża przestrzeń wiązać się będzie z wygodą, większą funkcjonalnością i umożliwieniem prowadzenia życia towarzyskiego – każdy bowiem lubi przyjmować gości i nie chce czuć się wówczas osaczony przez współlokatorów.

3. Wystrój

Tak, jak wspomnieliśmy w powyższym akapicie – mieszkanie studenckie musi być jak najbardziej funkcjonalne. Funkcjonalne, to znaczy – wygodne w użytkowaniu oraz utrzymaniu, a jednocześnie przystosowane do swego przeznaczenia. Mając na uwadze, że w tego typu przestrzeniach życie toczy się szybko i intensywnie oraz podlega dynamicznym zmianom, nie mogą być one przesadnie umeblowane, powinny jednak być wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria. Nie inwestujmy w ekskluzywne wyposażenie, które szybko się zniszczy – raczej zdecydujmy się na meble, które będą estetyczne, praktyczne i łatwe do wymiany oraz transportu. Mimo wszystko, pamiętać trzeba, że lokal studencki to miejsce wytężonej nauki, tak więc dbajmy o to, aby zaaranżować wnętrze w taki sposób, by umożliwiało ono pełne skupienie. Jak to zrobić? Na przykład wybierając odpowiednie kolory ścian, dobre oświetlenie, wygodne biurka i krzesła oraz przytulne, schludne dodatki. Wybór i urządzenie mieszkania studenckiego zdecydowanie nie jest łatwym zadaniem, ale stosując powyższe wskazówki, z pewnością osiągniemy zadowalające efekty!
Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5838 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-26
Zamówienie i obsługa ok ale realizacja już niekoniecznie, na meble czekałam o tydzień dłużej niż planowano. Jeśli chodzi o zestaw to jest bardzo ładny i solidny, chociaż stolik kawowy powinien być wyższy jak przy meblach domowych. Pozdrawiam
2024-07-25
5/5
pixel