2019-11-28

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Kuchnia to nieodłączny element każdego mieszkania. Utrzymanie jej w czystości i porządku to nie tylko kwestia estetyki i dobrego samopoczucia, ale też zdrowia. Nie każdy ma jednak czas i ochotę dbać o nią tak, jak należy. Żeby być dumnym z własnej kuchni, ale nie namęczyć się podczas jej ciągłego porządkowania, warto wprowadzić w życie kilka trików i drobnych nawyków, dzięki którym łatwiej będzie zachować ład. Niewielkim kosztem można sprawić, że kuchnia będzie najprzyjemniejszym i najbardziej estetycznym pomieszczeniem domu!

Segregacja podstawą porządku

Segregowanie nie tylko śmieci, ale też akcesoriów kuchennych to sposób na porządek i wygodę. Jeśli poszczególne przedmioty są odkładane zawsze w to samo miejsce, każdy będzie pamiętał, gdzie ich szukać. Najlepszym pomysłem jest przechowywanie obok siebie rzeczy o zbliżonym zastosowaniu. W ten sposób nie ma problemu z ich znalezieniem w razie potrzeby. Zawsze wiadomo też, gdzie należy odłożyć daną rzecz. Warto więc przeznaczyć jedną szufladę na akcesoria służące wyłącznie do przygotowywania i spożywania deserów albo jedną na gadżety do napojów i drinków.

Nie można jednak zapominać o segregacji śmieci. Warto przygotować całą szafkę pod zlewem z małymi koszami na śmieci, które posłużą do odrębnych typów odpadów. Rozwiąże to problem zalegających w widocznych miejscach opakowań plastikowych, zbędnych butelek czy papierów. Natychmiastowa segregacja tuż po zużyciu produktu pozwoli działać ekologicznie, jednocześnie zachowując upragniony porządek w kuchni.

Niezastąpione systemy przechowywania

Systemy przechowywania to wszelkie dostępne pudełka, wieszaki, stojaki i inne rozwiązania, które ułatwiają segregację przedmiotów różnego typu. W kuchni sprawdzają się głównie w przypadku drobnych artykułów spożywczych. Puszki, pudełka i słoiki na produkty, takie jak mąka, makaron, ryż, kawa i herbata znacznie ułatwiają przechowywanie, a przy okazji mogą stanowić elegancką ozdobę pomieszczenia. Wspaniałym udogodnieniem jest też stojak na przyprawy, który wyklucza potrzebę trzymania ich w niewygodnych opakowaniach, a pozwala przesypać je w praktyczne i estetycznie wykonane słoiczki.

Systemy przechowywania przydają się także wewnątrz szafek. Ułatwiają wspomnianą już segregację, a przy okazji zabezpieczają produkty spożywcze przed dostaniem się wilgoci. Wystarczy zadbać o chowanie artykułów do woreczków strunowych. Rozwiąże to problem np. rozsypanych cukierków. Dla własnego komfortu można je podpisywać, by zawsze mieć pewność, co się w nich znajduje.

Uporządkowane sztućce i naczynia

Nikt nie lubi myć naczyń, ale pozostawianie ich brudnych w zlewie wcale nie rozwiązuje problemu. Jeśli są myte na bieżąco, kuchnia wygląda schludniej i nie trzeba martwić się mikrobami, które buszują w resztkach jedzenia zalegających na talerzach. Kłopot rozwiązuje zmywarka do naczyń, jednak trzeba pamiętać o jej regularnym uruchamianiu tak, aby naczynia nie zalegały w niej tak samo, jak w zlewie. Szybkie pozbywanie się brudu po jedzeniu jest higieniczne, a przy okazji pozwala zapobiegać nieprzyjemnym zapachom i poprawia estetykę kuchni.

Chcąc uporządkować sztućce i naczynia, warto korzystać z praktycznych pojemników i stojaków. Pozwalają wygodnie posegregować mniejsze akcesoria w taki sposób, że nie tylko nie zaburzają estetyki pomieszczenia, ale są też łatwiejsze w znajdowaniu. Poza standardowymi stojakami, które najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej lub drewna, na rynku nie brakuje stojaków ozdobnych, w tym atrakcyjnych modeli wykonanych z ceramiki.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5677 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Fotel w dobrym stanie, wygląda lekko, zajmuje mało miejsca i jest wygodny.
2024-06-17
Bardzo miły kontakt szybka realizacja
pixel