Japoński minimalizm we wnętrzach – prosto i przytulnie

2018-10-29
Japoński minimalizm we wnętrzach – prosto i przytulniePrzedstawiając różne style, którymi można zainspirować się, urządzając domowe wnętrza, opisywaliśmy między innymi skandynawski minimalizm. Podkreślić jednak trzeba, że nie jest on jedyną opcją, na jaką warto wrócić uwagę, szukając nienachalnych, prostych, wyjątkowo stylowych rozwiązań aranżacyjnych. Niemniej ciekawy (a zdecydowanie mniej popularny) jest również minimalizm w wydaniu japońskim – spokojny, harmonijny, wzbogacony o więcej ciepłych akcentów. Poniżej przedstawiamy więc krótką charakterystykę tej właśnie estetyki, uwypuklając jej najważniejsze elementy.

1. Prostota

Japoński minimalizm to przede wszystkim proste, przestrzenne wnętrza – spójne i schludne, przyjemne i pozbawione zbędnych, nieprzystających do całości dodatków. Meble nie powinny dominować tu nad całym lokum – dobrze, aby były one niskie, symetryczne i – co bardzo ważne – wygodne. Estetyka ta nie lubi przepychu, preferuje natomiast przejrzyste pomieszczenia, nastawione w takim samym stopniu na użyteczność, co na odpoczynek.

2. Harmonia

Kolejna ważna zasada, o której koniecznie trzeba pamiętać: w mieszkaniu, którego wystrój nawiązuje do japońskiego minimalizmu, króluje harmonia. Powinno być ono zatem przyjemne, schludne i przytulne – tak, aby można w nim było w pełni wypocząć i zapomnieć o codziennych troskach. Efekt ten uda się uzyskać między innymi dzięki otwartym przestrzeniom, przeszkleniom oraz, na przykład, dużym oknom. Nie bez znaczenia są także odpowiednio dobrane kolory – naturalne, zazwyczaj w różnych odcieniach brązu i szarości. Zestawienie wszystkich tych elementów pozwoli się wyciszyć i uspokoić, a także rozluźnić.

3. Naturalność

Wspomnieliśmy o naturalnych kolorach, jednak podkreślić trzeba, że we wnętrzach, inspirowanych japońskim minimalizmem, naturalne powinno być niemal wszystko. Wymienić tu należy: oświetlenie (w związku z tym, rozproszone lub zbyt intensywne źródła światła nie są dobrym pomysłem), stosowane materiały (głównie drewno, najczęściej klon lub czerwona sosna, a w przypadku dekoracji – bambus) oraz rośliny. To ważne, aby w tego typu przestrzeniach nie zabrakło zieleni, jednak zadbajmy o to, aby nie przytłaczała ona pomieszczeń, w których zostanie ulokowana. Szukając ciekawych dodatków, sięgnąć możemy też po różnego rodzaju plecione trawy, jedwab, bawełnę, a nawet kamienie.

4. Funkcjonalność

I jeszcze jedna istota kwestia: styl japoński to ukłon w stronę funkcjonalnych, a nawet wielofunkcyjnych rozwiązań, tak więc powinniśmy nastawić się raczej na redukcję niektórych elementów niż na zrealizowanie wszystkich pomysłów, które przyjdą nam do głowy. Pamiętajmy: unikajmy przepychu, chaosu i bałaganu, zmierzajmy zaś do spójnej koncepcji, w której królują lekkość, umiar, porządek oraz harmonia i spokój. Styl japoński to umiłowanie natury, ładu, prostych form oraz praktycznych, w pełni użytecznych rozwiązań. Kierując się tymi zasadami, na pewno stworzymy przestrzeń, w której czas będzie płynął wolniej, my natomiast będziemy cieszyć się prywatnością, bezpieczeństwem, komfortem i sielską atmosferą.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5839 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-26
jestem zadowolona
2024-07-24
Szybko i sprawnie, polecam w 100%
pixel