Jak usuwać chwasty ogrodowe?

2018-10-30
Jak usuwać chwasty ogrodowe?W opublikowanym trzy dni temu wpisie doradzaliśmy, w jaki sposób nawozić rośliny, aby prawidłowo się rozwijały. Dziś skupimy się natomiast na usuwaniu chwastów, wskazując na najlepsze sposoby ich zwalczania. Chwasty to ogromne zagrożenie dla wszystkich roślin, które znajdują się w ogrodach, ponieważ zabierają im wodę oraz niezbędne składniki odżywcze, szybko się rozrastając i dominując nad zajętą przestrzenią. Dodatkowo, ich wyeliminowanie jest trudne i czasochłonne, jednak istnieją sposoby na to, by skutecznie chronić nasze uprawy. Poniżej przedstawiamy kilka niezawodnych metod.

1. Usuwanie ręczne

Najprostszy sposób eliminowania ogrodowych szkodników, jednak wymagający dużej cierpliwości. Ważne, aby czynność ta wykonywana była systematycznie i niezwykle dokładnie – chwasty należy wyrwać bowiem w całości, łącznie z korzeniami, żeby mieć pewność, że nie będą się one rozprzestrzeniały. Pamiętajmy też, by wcześniej odpowiednio przygotować glebę, starannie ją spulchniając. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego narzędzia, dostępne między innymi w naszym sklepie – takie, jak na przykład widełki, kultywator i motyczka (więcej na ich temat pisaliśmy tutaj). Koniecznie należy też założyć mocne i wytrzymałe rękawice, aby nie narazić skóry na skaleczenia i podrażnienia.

2. Ściółkowanie

Kolejny obowiązek, który należy wykonać, gdy chwasty będą już usunięte, czyli ściółkowanie. Sporo na temat tej właśnie czynności pisaliśmy w artykule, umieszczonym na naszym blogu pod koniec września, jednak kilka podstawowych informacji warto przypomnieć. Zwłaszcza, że wariantów do wyboru mamy tu naprawdę dużo. Warstwę ochronną stworzyć możemy między innymi z kory sosnowej i żwiru, dobrym pomysłem będzie także agrowłóknina, dzięki której ziemia ogrodowa zachowuje właściwą temperaturę, jest odporna na szkodliwe działanie mrozu, a przy tym jest wyjątkowo wytrzymała, tak więc służyć nam będzie nawet przez kilka lat. Co więcej, nie przeszkadza ona w nawożeniu roślin, w związku z czym zapewnia im swobodny dostęp do wszystkich dozowanych składników odżywczych.

3. Ocet

Ocet jest bezpiecznym i tanim środkiem, służącym usuwaniu chwastów – nic więc dziwnego, że wśród entuzjastów ogrodnictwa cieszy się on tak dużą popularnością. Rozwiązanie to jest w pełni ekologiczne, a przy tym bardzo skuteczne i – w przeciwieństwie do preparatów chemicznych – nie zagraża środowisku. Wystarczy tylko zmieszać ocet z wodą, a uzyskany płyn nałożyć na chwasty. Dbajmy o to, aby zadanie to wykonać bardzo skrupulatnie i ostrożnie, omijając nasze uprawy. W tym celu najlepiej sięgnąć po pędzel - wszystko po to, by mieć pewność, że ocet aplikowany jest tylko na niepożądane rośliny. Korzystających z tych trzech prostych, sprawdzonych patentów, na pewno uda nam się skutecznie chronić ogród, sprawiając jednocześnie, że stanie się on schludny i niezwykle estetyczny.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5795 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Baaardzo solidna firma, polecam!!!! Wspaniałe, empatyczne podejście do klienta. Warto z Nimi współpracować! Dziękuję
2024-07-17
Dobra jakość,szybka dostawa,polecam
pixel