2019-12-12

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Zimą rośliny doniczkowe wymagają szczególnej uwagi i troski. W tym czasie bowiem są one znacznie osłabione, a warunki panujące w domu bywają dla nich bardzo niekorzystne. W dzisiejszym artykule podpowiemy więc, na czym należy się skupić, aby roślinom pokojowym zapewnić odpowiednią opiekę oraz przyjazne, komfortowe środowisko, spełniające wszystkie ich wymagania.

Gdzie postawić rośliny?

Odpowiedź wcale nie jest trudna: w takim miejscu, by roślinom nie było ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno. Koniecznie trzeba odsunąć je od grzejnika, ale lepiej też nie stawiać ich bezpośrednio przy oknie. Pamiętajmy jednak, że unikając przeciągu, nie możemy jednocześnie… unikać światła. Omijajmy więc ciemne zakamarki mieszkania oraz mocno zacienione pomieszczenia.

Światło i temperatura

Skoro poruszyliśmy ten temat, warto uzupełnić go o bardziej szczegółowe informacje. Co zatem należy wziąć pod uwagę, szukając idealnego miejsca dla roślin doniczkowych? Przede wszystkim to, z której strony do domu/mieszkania wpada najwięcej światła. Rośliny warto umieścić w pokojach, których okna znajdują się na ścianie południowo-wschodniej, rezygnując z ciemnych, grubych zasłon i firan. Jeśli mowa zaś o temperaturze - najlepiej, jeśli jest ona odrobinę chłodna. Dbajmy jednak o to, aby rośliny nie miały kontaktu z mroźnym powietrzem, które jest dla nich wyjątkowo szkodliwe! Optymalna temperatura w tym przypadku wynosi od 20 do 22 stopni Celsjusza.

Nawadnianie roślin doniczkowych

Kolejna bardzo ważna kwestia, czyli nawadnianie roślin. W sezonie jesienno-zimowym rośliny pokojowe nie potrzebują dużych ilości wody, dlatego nie przesadzajmy ze zbyt częstym oraz zbyt intensywnym ich podlewaniem. Najbardziej optymalne jest sięganie po konewkę mniej więcej co dwa tygodnie. Ważne natomiast, aby w wilgotność powietrza, w którym znajdują się rośliny, nie była zbyt niska, co bardzo często zdarza się w sezonie grzewczym. Sposobów, by zwiększyć wilgotność, jest naprawdę sporo - sprawdzą się tutaj zarówno specjalne nawilżacze, jak i domowe metody, polegające na osłonięciu kaloryfera mokrym ręcznikiem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Na przykład o tym, by regularnie oczyszczać szafki, półki i parapety z kurzu, który zwłaszcza w sezonie grzewczym przeszkadza roślinom, utrudniając im swobodne oddychanie oraz ogranicza odpowiedni dopływ światła. Jeśli chodzi zaś o nawożenie - podobnie, jak w przypadku podlewania roślin, nie może być ono bardzo intensywne. Co więcej, niektóre rośliny nie potrzebują go wcale. Sięgając po nawozy, wybierajmy tylko te łagodne i delikatne, cechujące się długotrwałym działaniem. Świetnie sprawdzą się tutaj na przykład nawozy płynne, jednak przed zakupem dokładnie przeanalizujmy ich skład. Warto też sprawdzić, jakie są szczegółowe wymagania posiadanych przez nas roślin, aby zapewnić im taką pielęgnację, jakiej w danym momencie potrzebują.

Jakie donice wybrać?

Oczywiście, nie bez znaczenia są również same donice, na jakie się zdecydujemy. Donice (nie tylko ogrodowe) powinny być wykonane z mocnego, wytrzymałego, ale jednocześnie przepuszczalnego materiału. Dobrym rozwiązaniem są tutaj między innymi takie warianty, które zostały wyposażone w poziom regulacji wody, co znacznie ułatwi pielęgnację roślin. Nie zapominajmy też o estetyce - ta powinna być dopasowana do wystroju pomieszczenia, idealnie współgrając z jego charakterem. I jeszcze jedna kwestia: donice wybierajmy starannie - tak, by ich kształt, rozmiar oraz struktura były możliwie jak najbardziej dostosowane do potrzeb roślin. Dodatkowo, zakupić możemy też funkcjonalne podstawki, które - co ciekawe - mogą znacznie przyczynić się do odpowiedniej cyrkulacji i wilgotności powietrza.

Jeśli natomiast poszukujecie porad, dotyczących poszczególnych gatunków roślin, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami, które znajdują się na naszym blogu! Jesteśmy pewni, że znajdziecie tu sporo przydatnych informacji oraz wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć przyjemnej lektury! Tak przyjemnej, jak… pomieszczenia pełne pięknych, zdrowych kwiatów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5816 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Super
2024-07-22
Miła obsługa szybko i sprawnie dostarczone zamówienie bez problemów
pixel