2021-07-05

5 sposobów, jak ochłodzić mieszkanie w czasie upału

Latem temperatury czasami są tak wysokie, że konieczne jest zastosowanie kilku sposobów, by móc zachować komfort i chłód w mieszkaniu. Na szczęście istnieje wiele metod na ochłodzenie powietrza w takiej przestrzeni. Niektóre z nich wymagają zastosowania określonych nakładów finansowych, podczas gdy inne są całkowicie darmowe. Jak skutecznie ochronić mieszkanie przed wysoką temperaturą latem? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które spiszą się w trakcie gorących dni.

Rolety i zasłony

Pierwszym sposobem jest zastosowanie rolet i zasłon, które skutecznie chronią pomieszczenie przed nagrzaniem. Są doskonałym rozwiązaniem głównie w sytuacji, gdy wychodzisz na kilka godzin z mieszkania i nie potrzebujesz dostępu do światła dziennego. Po powrocie mieszkanie będzie o wiele bardziej schłodzone. Takie elementy pozwalają także na osłonięcie się przed wzrokiem sąsiadów, szczególnie zimą, gdy dni są krótkie i dość wcześnie włącza się sztuczne światło w pomieszczeniach.

Klimatyzator

Najskuteczniejszym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest zainstalowanie klimatyzacji. Taka inwestycja wiąże się z kosztem kilku tysięcy złotych i regularnym czyszczeniem, jednak w trakcie bardzo gorących dni jest prawdziwym wybawieniem. Klimatyzacja sprawdzi się niezależnie od metrażu mieszkania. Najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniej mocy do wszystkich parametrów związanych z nieruchomością. Warto bowiem wiedzieć, że systemy klimatyzacji dzielą się na kilka rodzajów.

Okienne folie

Alternatywą dla rolet i zasłon są też okienne folie przeciwsłoneczne, które montuje się z zewnątrz lub wewnątrz. Odbijają promienie, dzięki czemu chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem. Takie produkty są dostępne również w wersji przeźroczystej, dlatego często są niemal niewidoczne, ale pozwalają na poradzenie sobie z problemem wysokiej temperatury latem. Im bardziej transparentna folia, tym jest droższa, jednak takie modele wyglądają zdecydowanie najlepiej.

Mokre prześcieradło na oknie

Woda pozwala na schłodzenie powietrza. Z tego powodu budżetowym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest wywieszenie mokrego prześcieradła przy oknie lub w drzwiach. Skuteczne może okazać się również ustawienie misek z wodą w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura. Najlepiej, by prześcieradło było białe, ponieważ kolor ten chłonie najmniej promieni słonecznych i pozostaje chłodny niezależnie od pogody.

Wiatrak

Jeśli nie chcesz decydować się na cały system klimatyzacji, możesz postawić również na wiatrak podłączany do gniazdka elektrycznego. W tym przypadku najlepiej jest jednak wybrać urządzenie pobierające jak najmniej prądu. Taki wiatrak można swobodnie przenosić pomiędzy pomieszczeniami, chłodząc te, które tego wymagają. Jest to błyskawiczne rozwiązanie dla osób niemających czasu na czekanie na montaż klimatyzacji.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5268 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Wszystko, ok.
2024-04-11
Pozytyw, szybka wysyłka
pixel