Wiosenne obowiązki ogrodników

2018-04-27
Wiosenne obowiązki ogrodnikówWspominaliśmy już o wiosennym odświeżaniu domu – dziś natomiast sprawdzimy, jakie wiosenne prace czekają na ogrodników. Na dworze wiosna w pełni, a to znaczy, że właściciele ogrodów nie mogą narzekać na nudę! To właśnie ta pora roku jest dla nich najbardziej intensywna i wymaga zaangażowania, cierpliwości, nierzadko też sporej dawki energii. Czym ogrodnicy zajmują się w kwietniu i maju? Jakie obowiązki na nich czekają? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

1. Usuwanie chwastów

Tak, to prawda – wiosenne obowiązki dotyczą głównie... oczyszczania ogrodu z chwastów. Wszystko dlatego, że to właśnie ta pora roku, ze względu na wilgotne, ciepłe powietrze i liczne opady deszczu, sprzyja rozmnażaniu się tych dziko rosnących, zdecydowanie niepożądanych roślin. Zadanie to dotyczy przede wszystkim tych osób, które zdecydowały się na prowadzenie tak zwanego „warzywnika”, ponieważ w ogrodach warzywnych chwastów bywa naprawdę sporo. Skupmy się więc na tym, aby regularnie je eliminować, zapewniając naszym uprawom jak najbardziej korzystne warunki.

2. Pielęgnowanie drzew owocowych

Jeśli posiadamy sad, nasza uwaga powinna być szczególnie skupiona na pielęgnowaniu zarówno nowych, jak starych drzew owocowych oraz krzewów. Po pierwsze: musimy je regularnie podlewać i sprawdzać, czy rozwijają się prawidłowo, bez żadnych uszkodzeń, czy też infekcji. Po drugie: jeśli dostrzeżemy jednak objawy choroby lub zauważymy, że nasze drzewa i krzewy zostały zaatakowane przez szkodniki, musimy odpowiednio je opryskać, a także zastosować skuteczne środki owadobójcze.

3. Sadzenie kwiatów

Co prawda kwiecień zbliża się już ku końcowi, ale – dla przykładu - róże możemy sadzić przez cały miesiąc, niekoniecznie zaczynając wraz z jego początkiem. Jak właściwie zadbać o róże? Nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pierwszą czynnością jest ich okopanie, a następnie – przycięcie krzewów i wyeliminowanie tych, które zostały uszkodzone lub dotknięte są chorobą. Pamiętajmy też o tym, że kwiatom tym najbardziej sprzyja sadzenie właśnie na wiosnę, tak więc lepiej nie odkładać tego zadania na później. W kwietniu dobrze jest też usunąć zwiędłe kwiaty krokusów i hiacyntów, w maju natomiast warto zasadzić iglaki oraz popularne rośliny balkonowe, takie jak petunie i pelargonie. Jeśli bardziej interesują nas warzywa, w maju powinniśmy skoncentrować się na groszku, cukinii, dyni, a także rzodkiewce. Jak więc widać, wiosna bywa pracowita i wymagająca, ale efekty, jakie uzyskamy, na pewno będą w pełni satysfakcjonujące i wywołujące uczucie ogromnego zadowolenia. Warto więc się zmobilizować, aby latem cieszyć się pięknym, kolorowym, imponującym różnorodnością ogrodem! Aby zaś radość była jeszcze większa, możemy zadbać o jego pełne wyposażenie, inwestując na przykład w hamak ze stelażem, huśtawkę, a nawet trampolinę.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5456 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-11
Super
2024-05-11
Lux
pixel