Ogród wrzosowy – jak go urządzić?

2020-09-28
Ogród wrzosowy – jak go urządzić?

Zastanawiasz się nad założeniem ogrodu wrzosowego na swojej działce, ale nie jesteś pewny, jak się za to zabrać i jakie narzędzia do ogrodu będą niezbędne? W tym wpisie opowiemy Wam o tym, jak i gdzie założyć wrzosowisko, aby stało się ono najpiękniejszym zakątkiem Waszego ogrodu - nie tylko jesienią, ale i przez cały rok! Wrzosowisko jest często zakładane jako element większego ogrodu, np. w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym. Aby cieszyć się pięknym ogrodem wrzosowym przez dwanaście miesięcy, trzeba zapewnić roślinom odpowiednie warunki, o których opowiadamy poniżej!

Wrzosowisko: co posadzić?

Jak sama nazwa wskazuje, w ogrodzie wrzosowym najważniejszą rolę odgrywają wrzosy i wrzośce, które są roślinami całkiem łatwymi w uprawie. Na wrzosowisko wystarczy już rabata o wielkości 2 do 5 metrów, a przygotowane stanowisko obsadzamy roślinami właśnie z rodziny wrzosowatych. Wyznaczając miejsce na nasz ogród wrzosowy, warto pamiętać o tym, aby miał nieregularny kształt: wtedy wygląda najbardziej naturalnie i jest przykuwającą oczy ozdobą naszej działki. Jeśli chcemy, aby nasz ogród wrzosowy prezentował się jak najbardziej naturalnie, możemy oprócz wrzosów i wrzośców postawić także na byliny i trawy, które mają podobne wymagania. Warto pamiętać także o tym, aby posadzić różne odmiany wrzosów, które kwitną w różnym czasie.

Wymagania ogrodu wrzosowego

Najlepszym miejscem na założenie wrzosowiska są obszary mocno wyeksponowane na słońce lub lekko zacienione, osłonięte od wiatru. Wrzosy i wrzośce nie będą dobrze rosły w cieniu: po pierwsze, będą słabiej kwitły, po drugie - mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe. Optymalnym momentem na sadzenie roślin wrzosowatych jest wiosna lub początek jesieni, ponieważ to właśnie w tych okresach panuje odpowiednia temperatura (brak upałów), a gleba jest wilgotna i dobrze przyjmie rośliny. Warto pamiętać jednak o przygotowaniu podłoża przed posadzeniem roślin, do czego niezbędne będą odpowiednie narzędzia do ogrodu. Na stanowisko do wrzosowej rabaty konieczny jest kwaśny torf ogrodniczy, piasek i kompostowana kora - wszystko to przekopujemy na głębokość szpadla. Rośliny z rodziny wrzosowatych posadzone w zwykłej, ogrodowej glebie szybko przestają kwitnąć i zamierają. Kwaśnej ziemi potrzebują szczególnie wrzosy, gdyż wrzośce są nieco bardziej tolerancyjne.

Jak dbać o ogród wrzosowy?

Po zasadzeniu wrzosów musimy pamiętać o ich systematycznym podlewaniu: wrzosowisko lubi częste podlewanie, ale małymi dawkami. Podczas sezonu wegetacji rośliny te wymagają nawożenia wolno działającymi nawozami. Dbając o ogród wrzosowy, musimy pamiętać o niezbędnych narzędziach do ogrodu: choćby do ściółkowania gleby czy cięcia krzewinek. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów zapewni gęsty i zwarty pokrój wrzosów oraz ich obfite kwitnienie. Co więcej, decydując się na wrzosowisko w naszym ogrodzie, musimy pamiętać, aby dobrze zabezpieczać je na okres zimowy. Po pierwszych przymrozkach okrywamy rośliny włókniną lub gałązkami świerkowymi. Aby ogród wrzosowy cieszył oko cały rok, dobrze jest uzupełnić go o inne rośliny, które dobrze komponują się z wrzosami i wrzoścami. Najczęściej wybierane są rośliny iglaste oraz trawy ozdobne. Dzięki temu Twoje wrzosowisko będzie wyglądało najbardziej naturalnie!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5602 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Bardzo szybka dostawa. Dziękuję.
2024-06-06
Super. Wszystko sprawnie i bardzo szybko
pixel