Jak kłaść agrotkaninę i agrowłókninę?

2018-04-29
Jak kłaść agrotkaninę i agrowłókninę?
Trudno sobie wyobrazić współczesne ogrodnictwo bez używania agrotkanin i agrowłóknin. Lista ich zastosowań jest długa i obejmuje tak ważne czynności, jak ściółkowanie gleby oraz ochronę roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zanim jednak rozwiniemy ten temat, wyjaśnić kilka najważniejszych spraw, związanych z używaniem tego rodzaju materiałów.

Czym są agrotkanina i agrowłóknina?

Agrowłóknina przyjmuje różne zastosowania w zależności od swej gramatury. Materiał ten często stosowany jest jako zabezpieczenie roślin przed mrozem. Jeśli mowa zaś o agrotkaninie, nazywanej też czasem matą szkółkarską – jej wyłącznym celem jest ściółkowanie gleby, to znaczy przykrywanie gleby wokół hodowanych roślin, co służy zapobieganiu wyrastaniu chwastów i jednocześnie pomaga w zapewnieniu roślinom właściwej temperatury, wilgotności i składników odżywczych. Przyjmuje się, że agrotkanina jest wytrzymalsza od agrowłókniny. Wśród każdej z nich znajdziemy materiały różniące się między sobą gramaturą i kolorem, co powoduje, że powinniśmy je odpowiednio dobierać pod kątem zadań i przeznaczenia. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy skupić się na sposobie ich wykorzystaniu w procesie ściółkowania gleby i przedstawić krótki poradnik, dotyczący tego, w jaki sposób prawidłowo je zakładać.

Zakładanie agrotkaniny i agrowłókniny

Gleba, na której ma być położona agrotkanina lub agrowłóknina, powinna zostać odpowiednio przygotowana. Niewątpliwie zatem proces ściółkowania zaczynamy od lekkiego spulchnienia ziemi i oczyszczenia jej z chwastów. Warto dodać, że z zakładaniem warstwy ochronnej powinniśmy zaczekać do momentu, gdy gleba jest już rozmrożona, w przeciwnym wypadku możemy znacznie spowolnić ten proces. Następnym etapem prac jest przycięcie stosowanego przez nas materiału do pożądanego rozmiaru. Musimy pamiętać, że im większa będzie powierzchnia pojedynczego kawałka, tym lepiej. Po wycięciu otworów na hodowane przez nas rośliny, postarajmy się starannie przymocować agrotkaninę lub agrowłókninę do powierzchni ziemi. Możemy w tym celu podsypywać wskazane materiały lub obkładać je kamieniami, jednak zdecydowanie najskuteczniejszym i przy tym najbezpieczniejszym sposobem mocowania jest wykorzystanie przeznaczonych do tego szpilek. Zabezpieczają one przed podwiewaniem i podnoszeniem się warstwy ochronnej, zapewniając pełne wykorzystanie jej właściwości, a przy tym nie narażają naszych domowników na przypadkowe skaleczenia. W podsumowaniu warto zatem wskazać, że położenie agrotkaniny lub agrowłókniny będzie wymagało od nas nieco pracy i staranności. Wykonanie jednak tych, technicznie prostych, czynności pozwoli nam na uniknięcie w przyszłości wysiłku – ciągłej walki z chwastami. Ułatwi nam to również pielęgnację roślin, a na dodatek w ekologiczny i bezpieczny sposób.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5464 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Jestem zadowolona z obslugi zamowienia i nawet szybkiej wysylki (zamowienie w poniedzialek, dostawa w czwartek) choc naroznik i tak bez sensu caly dzien stal na magazynie i czekal na transport dalej. Niestety mimo dobrego wydawałoby się zabezpieczenia produktu jest małe wgniecenie na stoliku i na desce za oparciem.
2024-05-12
Bardzo dobra jakość
pixel