Jak dbać o podłogę drewnianą? Jak ją pielęgnować by służyła latami?

2023-04-17
Jak dbać o podłogę drewnianą? Jak ją pielęgnować by służyła latami?

Drewniane podłogi prezentują się niezwykle elegancko w każdej aranżacji. Mogą one stać się doskonałą okładziną podłogową nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale także w mieszkaniach urządzonych w sposób tradycyjny. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy dbać o drewnianą podłogę, ponieważ jest ona bardziej wymagająca od innych typów. Sprawdźmy, jakie środki czystości możemy użyć do jej mycia i konserwowania, a czego powinniśmy unikać.

Drewniana podłoga – rodzaje

Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem jest parkiet, który kojarzyć nam się może z klasycznym wystrojem wnętrz. Parkiet tworzą tzw. deszczułki. Jeżeli zależy nam na trwałości drewnianej podłogi, powinniśmy skupić się w dużej mierze na tym, aby każdy element okładziny był olejowany. Kolejnym rodzajem okładziny drewnianej są panele drewniane. W sprzedaży często dostępne są panele laminowane, które mają imitować panele drewniane. Jednak różnica w ich trwałości jest naprawdę bardzo duża. Ciekawą propozycją są także lite deski. Ich największą zaletą jest to, że mogą wyróżniać się sporymi rozmiarami. O ile do parkietu najczęściej wykorzystuje się drewno pochodzące z gatunków liściastych, o tyle w przypadku podłogi z litych desek króluje drewno sosnowe oraz świerkowe.

Jak myć drewnianą podłogę?

Nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem, że pielęgnacja drewnianej podłogi będzie różnić się od mycia innego rodzaju okładzin podłogowych. Drewno jest materiałem, które bardzo źle reaguje na wodę, dlatego powinniśmy jej unikać. Ponadto nie należy używać zwykłego mopa, gdyż powoduje duże zacieki. Oczywiście podłogi drewniane są najczęściej impregnowane, jednak im mniejszy kontakt z wilgocią, tym większa trwałość drewna. Użycie zwykłego płynu do mycia podłóg także może okazać się niezbyt korzystne dla naszej drewnianej podłogi. Dobrze jest zatem wybrać emulsje, które będą przeznaczone do danego rodzaju podłogi. Dostępne są na przykład emulsje do podłóg olejowanych czy po prostu emulsje do parkietu. W ten sposób nie tylko dokładnie wyczyścimy podłogę, ale również zadbamy o jej piękny połysk.

Pielęgnacja podłóg drewnianych

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji podłogi będziemy mogli przez długie lata cieszyć się piękną, naturalną okładziną w naszym mieszkaniu. Bardzo ważne jest zatem wiedzieć, jak dbać o podłogę drewnianą, ponieważ nieprawidłowe zabiegi i nieadekwatne preparaty mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Przez pielęgnację podłogi powinniśmy rozumieć przede wszystkim codzienne dbanie o nią. Ważne jest regularne sprzątanie, a dokładniej odkurzanie. Wtedy unikniemy zarysowań podłogi na skutek przemieszczających się drobinek piasku lub innych zabrudzeń. Podobnie jest w przypadku wszelkiego rodzaju plam, które powstają na podłodze. Jeżeli coś nam się rozleje na parkiet lub podłogę z litych desek, powinniśmy jak najszybciej wytrzeć zabrudzenie – inaczej dany płyn wniknie w strukturę drewna, pozostawiając przebarwienie. Należy też unikać przesuwania ciężkich mebli. Kolejnym sposobem na odpowiednią pielęgnację drewnianej podłogi jest podklejenie pod nóżki krzeseł lub foteli filcowych podkładek.

Impregnacja podłogi drewnianej

Dobrze pielęgnowana podłoga będzie doskonale prezentować się przez wiele lat, a nawet kilka pokoleń. Jednak samo jej czyszczenie przy użyciu nawet najlepszych emulsji nie jest wystarczającym zabiegiem. Drewno powinno być co jakiś czas impregnowane. Jeżeli posiadamy podłogę olejowaną, to powinniśmy pamiętać o stosowaniu specjalnych impregnatów każdego roku. W tym celu najlepiej sprawdzi się wosk olejowany bądź olej do drewna. W ten sposób podłoga będzie nie tylko odpowiednio zaimpregnowana przed wilgocią, ale także wyjątkowo odporna na zarysowania oraz pozostałe mikrouszkodzenia mechaniczne. W przypadku parkietu najczęściej mamy do czynienia z cyklinowaniem. Zabieg ten polega na zdarciu wierzchniej warstwy parkietu, aby dotrzeć do nienaruszonej powierzchni drewna. Dopiero po cyklinowaniu możemy na nowo zaimpregnować drewnianą podłogę. Takie zabiegi renowacji pozwolą nie tylko na odświeżenie wyglądu drewna, ale również na przywrócenie mu cennych właściwości, dzięki czemu będziemy mogli użytkować podłogę bez większych obaw o uszkodzenie struktury drewna.

Czego unikać w przypadku podłogi drewnianej?

Wiemy już, że drewniana podłoga nie lubi kontaktu z wodą czy zabrudzeń, które mogą powodować zarysowania. Jednak to nie koniec listy czynników niekorzystnie wpływających na drewnianą okładzinę. Decydując się na parkiet, lite deski czy mozaikę z drewna, koniecznie powinniśmy unikać silnej chemii. Niestety nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że niektóre detergenty są oparte na kwasach, które bardzo mocno oddziałują na drewno, powodując jego zniszczenie. Dlatego nawet trudnych do usunięcia zabrudzeń na drewnianej podłodze nie powinniśmy czyścić przy użyciu agresywnych detergentów. Kolejnym czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na wygląd drewna, jest temperatura. Zbyt niska czy też zbyt wysoka temperatura może powodować, że drewno zacznie się kurczyć lub wykrzywiać. Dlatego musimy pamiętać o tym, aby zadbać o optymalną temperaturę powietrza i regularne wietrzenie pomieszczeń.

Drewno nie tylko na podłodze

Pamiętajmy o to, aby dbać o drewno w całym naszym domu, a nie tylko o okładzinę podłogową. W końcu bardzo często z tego naturalnego materiału są wykonane także inne elementy wyposażania, m.in. schody, poręcze, listwy przypodłogowe, a czasem nawet okładziny ścienne. Należy więc i o nie odpowiednio zadbać i właściwie je impregnować. Wtedy rzeczywiście drewno w naszym domu przez bardzo długie lata będzie miało zachowany swój szlachetny, naturalny wygląd. Należy mieć na uwadze, że jest to materiał dość wymagający. Jeżeli sami nie będziemy mieli czasu na regularną konserwację drewna, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy osób, które zajmują się tego typu zabiegami w sposób profesjonalny.

Jak dbać o drewnianą podłogę – podsumowanie

Wskazówki dotyczące tego, jak można zadbać o drewnianą podłogę w domu, na pewno znacznie ułatwią nam wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Bardzo ważne jest to, aby codzienne funkcjonowanie nie sprawiało postępującej degradacji drewnianej okładziny. Im więcej zniszczeń pojawi się na powierzchni podłogi, tym trudniej będzie się pozbyć zarysowań, wgnieceń, a także wszelkich przebarwień.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5456 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-11
Super
2024-05-08
Wszystko przebiegło sprawnie. Doskonały kontakt
pixel